Booking.com

2024’ün en iyi balayı destinasyonları

 

2024’ün en iyi balayı destinasyonları için güzel bir kaynaktan esinlendik ve dünyanın her yerinden eşsiz seçenekler hazırladık. İstediğiniz mevsimde nerelere gidebilirsiniz, zevklerinize eğlence anlayışınıza göre seçim yapmak kolay olacaktır. Fakat diğerlerinde de aklınız kalabilir.  Profesyonel seyahat tasarımcılarımız ile bu aşamayı kusursuz bir şekilde organize edebilirsiniz. Unutmadan söyleyelim ki; bu yazı dizisi sadece yeni çiftler için değil. Tüm zamanların aşık çiftleri hazırsanız başlayalım.

Balayı kelimesi evlilik aşamasının hemen sonrasında çiftlerin birlikte geçirdiği zaman ya da tatile denilmektedir. Türklerde bal ve ay kelimelerinin bir araya gelmesinden kaynaklı bu ismi almıştır denilse bile, İngilizce honeymoon ifadesinin tam karşılığıdır. Önceleri tamamen deniz kum güneş tatili yapılırken şimdi çiftlerin eğlence anlayışına göre organize edilmektedir. Yine de ister yağmur altında romantik bir yürüyüş yapmak, gerekirse bir dağ yamacında taş evlerde birlikte kaliteli zaman geçirmek olabiliyor. Maldivlerden İskoçya’ya kadar 2024’ün en iyi balayı Balayı Destinasyonları listemizi paylaşıyoruz.

 

1-Maldivler

Size hizmet edecek özel görevliler varken, su üzerindeki villanızda hamaklarda tembellik yaptığınızı hayal ediyorsanız Maldivler tam size göre bir balayı destinasyonudur.

 

Maldivler’in tatil köyleri her yıl giderek daha zengin ve romantik deneyimlerle birbirini geride bırakıyor; kendine ait adasında yer alan, sessizliğin ve sakinliğin ortasında, birinci sınıf içeceklerden enfes yemeklere ve lüks konaklamaya kadar her şeyin en iyisini yaşayacaksınız.

Hint Okyanusu’nda cennet gibi plajlardan ve coşkulu manzaralardan çok daha fazlası var. Suyun altında, karadaki kadar egzotik ve heyecan verici yepyeni bir evren saklıdır. Size uygun olan adayı seçmek için Balayı Otellerimizi mutlaka incelemelisiniz.

 

Gitmek için; Kasım ve nisan ayları arasında kış güneşinin tadını çıkarın.

Maldivler ile ilgili bazı avantajlı otellerimizi vereceğimiz linkten inceleyebilirsiniz. https://sestri.com.tr/balayi-otelleri/

 

2-Amalfi Sahili, İtalya

İtalya’nın Salerno şehrinde bulunan ufak bir kasabasıdır Amalfi. Mitolojik bir hikayeye sahip Amalfi, yeni evli çiftler için oldukça çekici ve cazip gelmektedir. Burada beyaz badanalı evler, dar sokaklar, çok merdivenleri olan sıcak ve sevimli bir yer ile karşılaşacaksınız. Amalfi Sahili parıldayan Akdeniz’iyle sevilen, dünyanın en nefes kesici sahil şeritlerinden biri olarak kabul ediliyor. Burada fotoğraf çekmek için uygun olmayan bir yer bulmakta zorlanacaksınız ama Amalfi, bisküvi renkli plajları ve gizli kıyı mağaralarının toplamından çok daha fazlasıdır. Bu romantik bölge, daha yavaş, daha sakin bir yaşam temposuna sahip, balayı için gelen tüm gergin çiftleri bile kendi sakinliğine sürükleyen kolay bir çekiciliğe sahiptir. Ormanlar, dağlar, küçük balıkçı köyleri ve adalara gezmek için geniş fırsatlarla dolu bu stressiz destinasyonun en iyi balayı destinasyonları listesine nasıl girdiğini görmek zor değil. Maksimum romantizm için, vintage, üstü açık bir araba kiralayın ve liman kenti Salerno ile uçurumun tepesindeki Sorrento arasındaki 50 km’lik yolda, büyük villaların, teraslı üzüm bağlarının ve uçurum kenarındaki limon bahçelerinin arasından geçerek tatilin tadına varın.

 

Gitmek için; Amalfi Sahili’ni ziyaret etmek için en iyi zaman ilkbahar ve sonbahar ayları, özellikle de mayıs ve eylül aylarıdır.

 

 

3-Krabi, Tayland

Tayland, çoğu zaman bir balayı destinasyonu olarak göz ardı edilebilir, ancak batı kıyısının en ucunda yer alan Krabi, daha az kalabalık olma eğilimindedir ve bu da onu, Tayland’ın tadına bakan çiftler için ideal kılmaktadır. Land of Smiles’ın daha sakin tarafı. Mavi sular, kıyıdan hemen açıktaki çimlerle kaplı kireçtaşı yığınlarında kucaklaşır, en iyi şekilde özel tekne turuyla veya bölgeyi kaplayan tenha plajlardan izlenir. Buradaki günlerinizi Krabi’nin ruhani mangrovlarına turlar yaparak, mercan resiflerinde tüplü dalış yaparak ve havuz çevresinde veya kumlarda uyuşuk öğleden sonraları geçirerek doldurun.

 

Gitmek için; Havanın en eşit olduğu aralık ve mart ayları arasında olup, ikincisi buradaki en sıcak aydır.

 

4-Yunanistan

Yunanistan ve Yunan adalarında son derece büyüleyici bir şeyler var. Sade güzellik, zengin tarih ve mitoloji, kır çiçekleri kokan çalılıklar, mavi ve beyazın mükemmel uyumu. Bütün bu ışık! Beyaz badanalı küçük kilise kubbeleri ve kayaya inşa edilmiş balıkçı kulübeleri göz kamaştırıyor. Ve yılın büyük bir bölümünde sürecek gibi görünen uzun, sıcak yazlarda denizin ve gökyüzünün inanılmaz mavisi.

Ne kadar uzak olmak istiyorsun? Yüzlerce ada, adları tanrılara ve canavarlara benziyor – Kiklad Adaları, İyonyalılar; Thassos, Zakinthos ve Spetses’in her biri kendine özgü karaktere sahiptir. Bunların en fotojenik olanlarından biri de balayı çiftlerinin cenneti Santorini’dir. Absürt derecede güzel ama kalderanın doğal amfitiyatrosu sayesinde, dik yamaçlardan aşağı inen beyaz badanalı köylerde kalan herkes, yanardağın ve en derin mavi denizin kesintisiz manzarasını görebiliyor. Gün batımında batan güneş köyleri pembeye ve bal rengine boyar.

Yunanistan ile ilgili bizim blog sayfamızda birçok otel ile ilgili detay bulabilirsiniz. Aklınıza takılanları bize sormaktan çekinmeyin.

 

Gitmek için; İlkbahar veya yaz başı çok fazla kalabalık olmadan güneşli geçecek, adaların çoğu sonbahara kadar da sıcak kalacak.

 

Blog sayfamızda çok fazla Yunanistan bölgesindeki oteller ile ilgili detaylı bilgilerimiz bulunmaktadır. Mutlaka göz atın.

 

5-Bali, Endonezya

Milyonlarca adadan oluşan, sisli, efsanevi dağ yığınlarından oluşan, korsanların ve ejderhaların ülkesi. Ayrıca dünyada kalınabilecek en güzel yerlerden çoğu Bali’de. Bali’nin bu kadar çok cennet oteli olması neredeyse adaletsiz görünüyor ve daha da fazlası açılmaya devam ediyor. Bu koyu yeşil sonsuzluk havuzları, ormanlarla kaplı ve davetkar, her yerde bulunan turkuaz rengine rağmen çok şık.

 

Ancak ne kadar çok beş yıldızlı otel açılsa da Bali homojen bir ada tatil yeri değil. Bozulmamış plajları ve yeşil tropik manzaralarının yanı sıra özgünlüğünü ve kültürünü korumayı başaran büyülü, manevi bir yer. Ayrıca sırt çantalı gezgin plaj kulübelerinden (dolunay partileri bulunabilir) süper seksi tasarım dinlenme yerlerine kadar her bütçeye uygun kalacak yerler var.

 

Gitmek için; kuru sezon nisan-eylül aylarıdır, ancak temmuz ve ağustos ayları en yoğun aylardır. İlkbahar veya sonbaharda yapılacak bir ziyaret daha sessiz olacaktır.

 

6-İskoçya

Haziran’dan Ağustos’a kadar Santorini ve St Lucia’nın köpüklü elbiseleriyle sıcak gelinlerle dolup taştığı, Venedik ve Ravello’daki her terasın yeni evlilerle dolup taştığı dönemde İskoçya, balayı çiftleri için pekala akıllıca bir seçim olabilir.

 

Doğru, Ağustos ayındaki Edinburgh festival kargaşasıyla doludur. Ancak başkentin ötesinde: kilometrelerce ve dağlık kilometrelerce uzanan şaşırtıcı derecede güzel manzaralar, Karayipler’dekilerle karşılaştırıldığında güneşli günlerde Britanya’nın en güzel plajlarından bazıları ve Burns’ün aşk şiirlerinin hayat bulduğu tatlı nehirler ve mırıldanan dereler. Ve dünyada fırtına bulutları devasa gökyüzünde gezinirken bile kışın bu kadar muhteşem olan kaç yer var?

 

Gitmek için; ağustos ayında, havanın keşif için uygun olduğu zaman.

 

7-Melides, Portekiz

Yavaş seyahat terimi trend olmaya başlamadan önce, Lizbon’un yaklaşık 80 mil güneydoğusundaki Portekiz’in Alentejo bölgesi zaten bu tanımı tamamen karşılıyordu. Zamanında Portekizli tatilciler mütevazı yaz tatilleri için bölgenin engebeli üzüm bağlarına, mantar çiftliklerine ve uçsuz bucaksız görünen kıyı şeridine yöneldiler. Burası zamanın yavaş aktığı bir yerdi. Bir müddet sonra dünyanın bu bölgeden haberi oldu ve Alentejo’nun büyüleyici küçük köylerinin ve seyrek nüfuslu plajlarının abartısız muhteşem kaçamaklar için uygun olduğunu anladı. İlk olarak, küresel sörf ve güneş tutkunlarının on yıl önce akın etmeye başladığı pitoresk sahil kasabası Comporta vardı. Sonrasında bu tatilciler Comporta’nın güneydeki mütevazı komşusu Melides’e doğru ilerlerken, günümüzde gösterişli pirinç tarlaları ve masmavi sular şık otelleri, modernist villaları ve ünlü şeflerin restoranları ile bu bölge çevrelenmeye başladı.

Ayaklarınız sıcak kumların üzerinde kayarken çevredeki çam ve okaliptüs ormanlarından gelen nefis kokuyu derin derin içinize çekmek istersiniz. Parıldayan kırmızı güneş, ufkun altına yavaşça batıyor ve ışığı, bu inanılmaz derecede pitoresk Portekiz sahilini pembe bir renge büründürüyor. Kıyı şeridinden çıkan dramatik, antik kumtaşı kayalıkları, hava koşullarından yıpranmış sarp kayalıklar, mağaralar ve oyuklarla serpiştirilmiş, güneşin son ışınlarını yakalayan, göz kamaştırıcı altın renginde parlıyor; unutulmaz bir manzara. Lizbon’un yaklaşık 130 kilometre güneydoğusunda, Portekiz’in Alentejo bölgesindeki Atlantik kıyısındaki gizli bir mücevher olan Melides bu senenin vazgeçilmeyen destinasyonlardan biri.

Ayrıca  Melides ile daha önce paylaştığımız bir oteli ve yazımızı da sizlere hatırlatmak isteriz. https://sestri.com.tr/vermelho-melides-luks-oteli-christian-louboutin-acildi/

https://sestri.com.tr/melides-portekiz/

Gitmek için; Nisan’dan Mayıs’a veya Eylül’den Ekim’e.

 

8.Bora Bora

Fransız Polinezyası’ndaki Bora Bora, geniş volkanik manzaraları, deniz mavisi lagünleri ve elenmiş un kumuyla ünlüdür. Tropikal pakete ek olarak, denizin hemen açıklarında adanın çevresini kaplayan ve ders kitaplarındaki balayı imajını tamamlayan lüks su altı villaları da var. Kısacası, düğün sonrası ışıltının (ve yorgunluğun) tadını çıkaran çiftler için mükemmel olduğu kanıtlanmış, denenmiş ve test edilmiş bir formül.

 

Hawaii ve Karayipler gibi diğer geleneksel balayı destinasyonlarının kalabalığından uzakta, buradaki tatil yerleri evlilik sonrası kaçamak yapanları tercih ediyor ve tüm durakları aşmasıyla tanınıyor. Özel ada piknikleri, samimi şnorkelli yüzme gezileri ve ayrıntılı spa paketleri sizi bekliyor.

 

Kendinizi biraz daha maceracı hissediyorsanız Bora Bora, kumlarla çevrili Motus (adacıklar) ve mercan resifleriyle korunan turkuaz renkli bir lagünle çevrilidir ve bu da burayı tüplü dalış için önemli bir nokta haline getirir. Birleşik Krallık’tan Bora Bora’ya direkt uçuş yoktur, ancak rotadaki en popüler mola Los Angeles olduğundan, bunu seyahatinize yeşil meyve suyu kullanan Hollywood cazibesini katmak için bir fırsat olarak görün.

 

Gitmek için; Bora Bora’ya gitmek için en iyi zaman sıcaklıkların hala sıcak olduğu Kasım ve Nisan ayları arasıdır. Yüksek sezon Mayıs’tan Ekim’e kadar sürer ve bu dönemde yağmurlar azalsa da ziyaretçi sayısı artar ve fiyatlar yükselir.

9-Tokyo, Japonya

Buna iyi zevkin başkenti deyin. Yemek tutkunları, içecek meraklıları, tasarım meraklıları ve kültür tutkunları, Shangri-La’yı buldunuz. Diğer şehirlerden daha fazla Michelin yıldızı. (Evet, Paris ikinci sırada – hem de büyük bir farkla.) Tamamen camdan oluşan Prada ve Dior mağazalarından Tadao Ando’nun minimalist beton alışveriş merkezi Omotesando Hills’e kadar mimari, sanat açısından iki katına çıkıyor. Mixologlar, 10 kişilik samimi barlarda özel yapım kokteylleri lazer hassasiyetiyle harmanlıyor; sumo güreşçileri stadyumlarda itişip kakışıyor ve kabuki sanatçıları tiyatroların etrafında tavus kuşu oynuyor. Dar arka sokaklar, yavaş damlayan kahve barları, bağımsız moda butikleri, geleneksel tatami atölyeleri ve sekizinci nesil erişte tezgahlarıyla doludur. Her şey havalı olmadan çok önce zanaatkardı. Ve sonra, bu kadar karmaşıklık yeterli olduğunda, neonlarla dolu caddeler robotların çalıştığı restoranlar ve keçilerle dolu kafelerle dolup taşar.

 

Gitmek için; Ekim ve Kasım aylarında güneşli günler ve sonbahar renkleri ayrı bir romantizm katıyor.

 

10-Yucatan Yarımadası, Meksika

Meksika’nın Yucatan Yarımadası tropik plajlar, muhteşem yaban hayatı, antik Maya kalıntıları, küçük köyler ve macera aktiviteleriyle dolu geniş bir kıyı bölgesidir. Orta Amerika’nın kuzeydoğu izdüşümü olan Yucatán Yarımadası, batıda ve kuzeyde Meksika Körfezi ile doğuda Karayip Denizi arasında yer almaktadır.

Chichen Itza, UNESCO dünya mirası alanı, Meksika’daki Maya arkeolojik sahnesinin en önemli parçasıdır ve yılda yaklaşık 1,4 milyon ziyaretçi almaktadır; bölgenin en popüler 2. Maya harabeleridir. Playa del Carmen’in sadece 30 dakika güneyindeki Akumal plajında bunu yapabilirsiniz. Bu sığ mavi-yeşil su, birlikte yüzebileceğiniz 3 farklı deniz kaplumbağasına ev sahipliği yapıyor. Sarı kasaba Izamal’da Maya piramitlerini ziyaret edebilir, at arabalarıyla etrafı gezebilirsiniz. Ayrıca hazır buraya gelmişken damak tadınıza uyacak harika Meksika yemeklerini denemek sizi daha çok mutlu edecektir. Maceracı çiftler için çok ideal bir yer.

Gitmek için; Yağışlı mevsimden kaçınmak için Aralık ortası ile Nisan ortası arasında ziyaret edin.

Bu başlığımız ile ilgili detaylı yazımızı okumak ister misiniz? https://sestri.com.tr/yucatan-meksika/

11-Roma, İtalya

Evlilik teklifleri için uzun süredir sevilen bir ortam olan Roma şehri, aynı zamanda kültür sever çiftlerin ve yemek tutkunu balayı çiftlerinin de uğrak yeridir. Dünyaca ünlü mimariden (Colosseum ve Trevi Çeşmesi dahil) paha biçilmez tablolara kadar 28 yüzyıllık zengin tarihi, sofistike meydanlar, asırlık trattoria’lar ve her fırsatta fotoğraf fırsatlarıyla birleştiriyor. Ebedi Şehir olarak bilinen merkez artık UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve ikonik Panteon ve Roma Forumu’nun yanı sıra Vatikan’a da ev sahipliği yapıyor. Buradaki en büyük yerlere özel turlar, hareketli şehir deneyimine ekstra bir samimiyet katmanın kolay bir yolu olduğu gibi, iki kişilik rezervasyon yapılabilecek sayısız yemek pişirme ustalık sınıfları da vardır.

 

Gitmek için; Roma’yı ziyaret etmek için en iyi zaman ekim ve nisan ayları arasıdır, ancak sıcaklık dalgalanabilir, kalabalıklar dağılmıştır ve iyi bir fırsat bulmak çok daha kolaydır.

 

Çok kısa bir süre önce Roma’da kalınabilecek otelleri anlatmıştık. Mutlaka okumalısınız.

https://sestri.com.tr/romanin-en-uygun-ve-en-merkezi-otelleri/

 

 

 

12-Kosta Rika

Buharlı bulut ormanları, muhteşem sörf plajları ve rengarenk vahşi yaşamıyla tanınan bu ülke, seyahat efsanelerinin eseridir. Kendini şımartmak isteyenler Peninsula Papagayo’dan başka bir yere bakmamalı. Bunu Kosta Rika’nın size özel bir köşesi olarak düşünün. Pudra yumuşaklığındaki plaj, sekiz mil uzunluğundaki doğal deniz kayalıkları ve keşfedilecek 600 mil karelik korumalı yağmur ormanı ve mangrovlar. Ayrıca konukların biyolüminesanslı planktonlarda kürek çekmekten, dağ bisikleti yağmur ormanı parkurlarına kadar maceralarını vahşi doğaya uyarlamalarına yardımcı olacak. Uzman doğa bilimcilerden oluşan bir ekip de bulunmaktadır. Hemen ardından havuz başında ciddi bir cabana zamanı geliyor elbette; çok fazla terlemek istemezsiniz.

 

Gitmek için; Ocak ve şubat ayları kuru mevsime rahatlıkla denk gelir ve mükemmel plaj havasını garanti eder.

 

13-Mauritius

Mauritius, nabız atışı olan Hint Okyanusu cennetidir. Burada sıkılma korkusu yok, bu baharat adasının inanılmaz milli parkları var, iç kısmı tropik ormanların muhteşem yaban hayatını barındırdığı dağ sıralarına kadar yükseliyor. Şaşırtıcı derecede zengin bir kıyı şeridine ve tekneyle veya su altında keşfedilebilecek deniz parklarına sahiptir (su sporları burada oldukça önemlidir). Komşu adalar Réunion ve Rodrigues kendi zenginliklerini sunuyor ve Mauritius standartlarına göre bile alışılmışın dışında hissediyorlar, Kıyı şeridi boyunca yer alan yüzlerce küçük adacıktan üçü nefes kesen manzaralara sahip.

 

Konu sadece plajlar değil, plajlar da muhteşem. Ve eğer istediğiniz türden bir tatil buysa, bir kulübede uzanmak ve her saat başı kokteyl ikramı, Mauritius bunun için uygun bir yer. Buradaki pek çok sahil tesisi yüksek oktanlı cazibeye yöneliyor; ancak bağımsız gezginlere uygun, gözlerden uzak, daha rahat konaklama yerleri bulmak da mümkündür.

 

Gitmek için; Haziran-Eylül. Sıcaklıkların ortalama 20°C civarında olduğu serin kış, haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarına kadar sürer. Yaz sonrası düğün stresini atmak için mükemmel.

Hatırlatmak isteriz ki bu bölgede tatil yapacağınız çok fazla avantaj sağlayabileceğimiz otellerimiz mevcut. Linki ziyaret ediniz.

https://sestri.com.tr/balayi-otelleri/

14.Paris, Fransa

Balayı destinasyonunun genellikle çok uzak bir yer olduğunu düşünürüz, ancak öyle olması gerekmez. Bazen ihtiyacınız olan tüm romantizm ve dinlenme sadece kısa bir Eurostar yolculuğu uzaktadır. Paris, kafelerin kaldırımlara taştığı, heybetli mimari profilde yer aldığı ve arnavut kaldırımlı sokakların şık butiklere ve ışıltılı bir akşam manzarasına açıldığı aşıklar için bir şehir. Şairlerin, şarkı yazarlarının, sanatçıların ve tabii ki umutsuzca aşık olanların sonsuza dek favorisi olan bu otel, zamanı kısıtlı olan veya uçuş mesafelerini en aza indirmek isteyen çiftler için düğün sonrası mükemmel bir mola yeridir.

 

Gitmek için; Ekim ve Nisan ayları arasındaki bir gezi hem sakin iklimler hem de daha az kalabalık sunar.

 

 

15-Napa Vadisi, Kaliforniya, ABD

Daha ‘geleneksel’ bir balayının geleneksel bisküvi renkli plajlarından uzaklaşan Napa Vadisi, Avrupa hissini Kaliforniya iklimleri ve pastoral tempoyla birleştiriyor. Yamaçlardaki yüzlerce üzüm bağıyla tanınan ABD’nin şarap ülkesi, San Francisco’nun kentsel hareketliliğiyle veya Big Sur’un engebeli genişliğiyle kolayca eşleştirilebilecek yemek odaklı bir kaçamak noktasıdır.

Vadi manzarası eşliğinde birinci sınıf Sauvignon Blanc’ı (bölge bununla ünlüdür) yudumlamadığınız zamanlarda, boş zamanlarınızda dolaşabileceğiniz bir dizi büyüleyici kasaba vardır. Bunlar arasında Calistoga vardır, kaplıcaları ve çamurlarıyla ünlüdür.  St. Helena, Vadideki sürekli faaliyet gösteren en eski şarap imalathanesi olarak kabul edilen Beringer Üzüm Bağı’na ev sahipliği yapar.

Ortada, yoğun Michelin yıldızlı restoranlarıyla ünlü Yountville yer alırken, Napa Şehir Merkezindeki Oxbow Halk Pazarı’nda daha sade bir yemek deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Gitmek için; Napa’yı ziyaret edecek en iyi zaman Ağustos’tan Ekim’e veya Mart’tan Mayıs’a kadardır.

 

 

16-Finlandiya

Havuz başında vakit geçirmek yerine ateşin başına saklanmayı seviyorsanız, Finlandiya Laponyası’nda romantik bir kış havası macerası sizin için olabilir. Finlilerin ulusal eğlencesi olan spa ve sauna da balayı çiftlerine rahatlamak için bolca fırsat sunuyor. Kakslauttanen’in ahşap kulübeleri, soğuk bir ormanda buhar almak için özel spa küvetlerine sahiptir; kristal berraklığında bir gece gökyüzünün altında sıcak sis etrafınızda dolaşırken şampanya bardaklarının tokuşturduğunu hayal edin. Buna mehtaplı kızak gezileri, çatırdayan ateşler ve donmuş manzaralar da eklenince tropik ada gezisi birdenbire basit gelmeye başlıyor.

 

Gitmek için; belki de şaşırtıcı bir şekilde, Finlandiya Laponyası’ndaki Kuzey Işıkları etkinliği için en aktif mevsimler sonbahar ve ilkbahardır ve bölgenin Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerindeki konumu nedeniyle, kış dışında ziyaret etmek kar mevsimini kaçırmak anlamına gelmez. Ancak bu, Noel kalabalığını atlamak anlamına geliyor. En açık gökyüzü Mart ayında beklenebilir.

 

17- St. Lucia

St Lucia ve gökyüzünü delen Pitons, uzun zamandır çıplak ayak lüksünü zengin tarih ve kültür dokusunu keşfetme fırsatıyla birleştirmek isteyen balayı çiftlerinin favorisi olmuştur. Dalış alanları deniz yaşamıyla doludur, adaya oyulmuş doğal limanlar (Marigot Körfezi gibi) merak için bolca fırsat yaratır ve yürüyüş eşsizdir. (İç yağmur ormanlarındaki patikalar, 15 metre yüksekliğindeki Toraille gibi şelalelere yol açar, bir uçurumun üzerinden bahçeye dökülür). Canlı başkent Castries, her zaman hareketli bir pazara sahiptir ve artık anakaradan uzaklaşmayan Güvercin Adası, sömürge dönemi hikayeleri ve kale kalıntılarıyla tarih severleri büyüleyecek.

 

Gitmek için; Saint Lucia’yı ziyaret etmek için en iyi zaman sağanak yağmurların neredeyse hiç olmadığı Şubat ve Mayıs ayları arasıdır.

 

18-Oualidia, Fas’ın Batı Kıyısı

Fas belki de en çok dördüncü büyük şehri Marakeş ve çevresindeki Atlas Dağları ile tanınsa da, buradaki hareketli pazarların ve kasaba meydanlarının duyusal aşırı yükünden uzakta, Oualidia’nın daha sessiz batı kıyısı bölgesi rahat bir ortam arayanlar için idealdir. Bir doz kültür ile balayı. Ziyaretçiler, tamamı pembe flamingolar ve istiridye çiftlikleri ile çevrili olan tuzlu su lagününde sörf yapmaktan veya yüzmekten dört tekerlekli bisiklete binmeye kadar açık hava aktivitelerinden keyif alırlar.

 

Gitmek için; Fas’ı ziyaret etmek için en iyi zaman Eylül-Kasım veya Mart-Nisan aylarıdır.

 

Özellikle Fas ve Marakeş için sitemizde kalınacak yerler hakkında ve bölge hakkında bilgi sahibi olacağınız içeriklerimiz mevcut. Üstelik seyahat tasarımcılarımız bu konuda çok yetenekli. Arayıp bilgi alabilirsiniz. Ya da aşağıdaki linklere göz atın.

https://sestri.com.tr/seyahat/la-mamounia-marrakech/

https://sestri.com.tr/seyahat/amanjena-marakes/

https://sestri.com.tr/seyahat/farnatchi-spa-marakes/

https://sestri.com.tr/fasta-ricks-cafesinin-ici-hollywoodun-klasik-savas-filmi-casablancanin-ruhunu-yeniden-yaratiyor/

https://sestri.com.tr/marakes-fas/

 

19-Tahiti

Yükselen zirveler, sakin lagünler ve kristal sular, balayı çiftlerini yıllardır Tahiti’nin Güney Pasifik kıyılarına çekmektedir. Benzer büyüklükteki adalardan daha uzak olan, şebekeden bağımsız çekicilik, ada yaşamına tamamen dalmış olma hissini artırmaya yardımcı oluyor. Sekiz rakamı (ya da romantik olmak istiyorsanız, biz de öyle yaparız) şeklindeki Tahiti, siyah kumlu plajları ve büyüleyici engebeli manzara koleksiyonu arasında sönmüş iki yanardağıyla Fransız Polinezyası’nın en büyük adasıdır.  Her ne kadar İngiliz turistler tarafından nispeten keşfedilmemiş olsa da, buraya gelmek isteyenler adanın kalbinde yer alan, bereketli ormanları ve sıra sıra şelaleleriyle sıcak havalarda yapılan bir yürüyüşten sonra serinlemek için mükemmel olan Papenoo Vadisi’nden övgüyle söz ederler.

 

Gitmek için; Tahiti’yi ziyaret etmek için en iyi zaman, iklimin en kurak ve havanın ılık olduğu haziran ve ağustos ayları arasıdır.

 

20-Viyana, Avusturya

Avusturya’nın başkenti kültürel lükste son noktadır; eski dünya romantizmiyle dolu bir kentsel balayı mekanı. Burası yemyeşil bulvarları çevreleyen neoklasik saraylar, gösterişli Rönesans tarzı opera binaları ve daha az kurtarılmış ahşaptan yapılmış kafeler, daha fazla kristal avizeler ile parlayan mermerin üzerinde vals yapılacak bir yer. Tuna Nehri kıyısında kol kola dolaşıyor ve görkemli avlularda öpücük çalıyor. Günlerinizi sanat galerilerinde dolaşarak ve akşamlarınızı balede en iyi koltukları kaparak geçirebileceğiniz yer. Daha da iyisi, şehrin kendine ait kentsel üzüm bağları var; burada asma sıraları arasında berrak bir beyazı deneyebilir, Gotik katedraller ve imparatorluk konutları üzerinden nehre uzanan manzaralar seyredebilirsiniz.

 

Gitmek için; Eylül, 20’li yıllardaki sıcak sıcaklıklarla birlikte şarap hasadının tadını çıkarmak için mükemmel bir zamandır.

 

Viyana ile ilgili bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

https://sestri.com.tr/en-guzel-bahar-kacamaklari-viyana/

 

21-Los Cabos, Meksika

Amerika Birleşik Devletleri’nden biraz uzakta olan Meksika, bütünüyle uzun zamandır sevilen bir balayı destinasyonudur. Ancak Baja California Yarımadası’nın en ucunda yer alan Los Cabos, yeni evlenen aşıklar için özellikle büyüleyici bir durak. Aralık ve Mart ayları arasında balina gözlemciliği gündemde sıkı bir şekilde yer alıyor, ancak buradaki deniz yaşamının zengin dokusu tüm yıl boyunca elinizin altında (düşünün: deniz aslanları, kaplumbağalar ve sayısız tropikal balık). Bölge, sahildeki mülkler ve şampiyona golf sahalarından oluşan 32 km’lik bir koridorla birbirine bağlanan iki eski şehir olan San Lucas ve San José del Cabo’dan oluşmaktadır. Gözlerden uzak mı? Hayır. Romantik mi? Evet.

 

Gitmek için; Los Cabos’u ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs’tan Haziran’a kadardır ve ekimden sonra sağanak yağmurlar geçtikten sonradır.

 

22-Mayorka, İspanya

Bu Balear güzelliğinin daha göz alıcı tarafı her zaman birinci sınıf bir sır olmuştur; burası Kate Moss’u bal renkli, taşlarla yontulmuş bir tepe köyünde sangria yudumlarken veya Michael Douglas’ı uzak bir kıyıdaki üzüm bağında dolaşırken bulacağınız türden bir yer. Uçurumun kenarında ve hepsi daha iyi bilinen yerleşim yerlerinden uygun bir mesafede. Burada bir balayı hala muhteşem bir inziva vaat ediyor. Mallorca’da 260’tan fazla plaj var ve bunların çoğu gizli koylarda yer alıyor, bu nedenle sizin ve sevgilinizin sörfte özel bir tur atması neredeyse garanti. Ayrıca, rüya gibi manzaraların yanı sıra – geniş beyaz kumlu hilaller, çam biberli uçurumlar, altın kaleler – bazı ciddi anlamda dünyada eşi benzeri olmayan oteller de var.

 

Gitmek için; Boğucu derecede sıcak ve yoğun yaz aylarından kaçının ve omuz mevsiminin sakin inzivasını tercih edin: Mayıs ve Eylül sıcaklıkları ortalama 22°C civarındadır.

 

23-St. Kitts

Balayı destinasyonları söz konusu olduğunda, St. Kitts (ve kardeş adası Nevis), Karayipler’in daha seçkin adalarından bazılarının lehine sıklıkla göz ardı edilir ve daha büyük isimlerden uzak durmayı seçenlere daha sessiz, genellikle daha uygun fiyatlı bir ada sunar. Adanın rahat havası hemen bulaşıcıdır ve yağmur ormanlarıyla kaplı dağlar, ziyaretçileri çok daha az ayak basılan bir yola yönlendiren sürükleyici günlük gezilere davet eder.

 

Beyaz, gri ve siyah kumlu plajları ve unutulmaz yürüyüş manzaraları sunan volkanik arazisiyle ünlü St. Kitts, aynı zamanda orman banyosu için tatlı su havuzlarına ve 18. yüzyılda inşa edilen ve panoramik Karayip manzaralarına sahip Brimstone Hill Fortress Milli Parkı’na da ev sahipliği yapmaktadır.

 

Gitmek için; St. Kitts’i ziyaret etmek için en iyi zaman otellerin fiyatlarını düşürdüğü Mayıs ve Haziran ayları arasıdır. Ancak yoğun sezonda (Aralık’tan Nisan’a kadar) ada altı haftalık bir karnavala ev sahipliği yapar.

 

24-Jamaika

‘Reggae’nin doğduğu yer’ olarak bilinen Jamaika’da bir balayı kesinlikle sessiz olmayacak. Ancak uykulu bir atmosferin yerine, gezginleri kültürü kadar renkli ve zengin bir manzarayla saran canlı bir duvar halısı var. Ağaçlarla kaplı dağlar, uçsuz bucaksız yağmur ormanları, kıvrımlı nehirler ve balıklarla çevrili resifler, burada geçirdiğiniz süre boyunca keşfedilmeye açıktır; tropik meyvelerin tadına bakabileceğiniz ve büyük harika evleri gezebileceğiniz, birçok tarihi plantasyona sahip insan yapımı taraf, zengin bir deneyim sunar. Adanın perspektifi. Her bölge ada yaşamına farklı bir bakış açısı sunduğundan seyahatiniz sırasında etrafı gezmeye değer, hareketli Montego Körfezi (ülkenin başkenti) en popüler tatil beldelerinden biridir. Ocho Rios ise adanın ana limanıdır ve Negril, Hindistan cevizi ağaçlarıyla çevrili uzun, durgun kumsal.

 

Gitmek için; Jamaika’yı ziyaret etmek için en iyi zaman Kasım’dan Aralık başına kadardır; kasırga sezonu sona erdi ve otel ve restoranların tümü açık, ancak Aralık ortasında gelen yüksek ziyaretçi yoğunluğu olmadan adanın tadını çıkarabileceksiniz.

 

25-Deplar Çiftliği, İzlanda

Evet, evet, İzlanda günün varış noktası; ziyaretçi sayısı son birkaç yılda üç kat arttı. Ancak kuzeydeki Trol Yarımadası’nda pek fazla insan görmeyeceksiniz. Zümrüt yeşili vadiler, karla kaplı dağlar ve soğuk turkuaz sulardan oluşan engebeli iç bölge, göründüğü kadar başka dünyaya ait. Deplar Çiftliği, buranın kalbinde yer alan izole, yüksek özellikli bir pansiyondur. Eskiden gerçek bir çiftlik ve şimdi canlı çim kaplı çatısı, kapalı-açık jeotermal havuzu (Kuzey Denizi’ni görmek için harika bir yer) olan 13 odalı bir sersemletici. Işıklar ve izopod yüzdürme tanklarına sahip bir spa ile stresten arınmada son noktayı sunar. Ancak dünyanın sonu destansı sadece bakmak için değil, bu macera uygulamalı. Helikopter kayağı teklifleri, kelimenin tam anlamıyla Dünya’da daha önce hiç kimsenin kayak yapmadığı, zirveden denize uzanan koşular, yaz mevsimi, el değmemiş dağ yollarında yağ bisikletine binme anlamına gelir. Uzak bir adada balayı mı yapıyorsunuz? Orada durmalısınız! Deplar Çiftliği başka bir gezegen.

 

Gitmek için; Kuzey Işıklarını büyük olasılıkla ekim ve şubat ayları arasında göreceksiniz.

 

26-Aruba

Issız bir adada mahsur kalmayı özleyen ancak şebekeden bağımsız bir yaşam tarzını tam olarak başaramayanlar için Aruba ideal bir balayı destinasyonudur. Berrak yeşim sularına uzun süredir cezbeden sevilen gezginlere sahip olan Karayip adacığı, Amerika Birleşik Devletleri’ne kolayca ulaşılabilecek bir mesafededir, komşularına göre daha tahmin edilebilir bir havaya sahiptir ve yıl boyunca kurak iklim nedeniyle su altında kristal netliğinde görüntüleme koşulları sunar (Kıyının hemen açıklarında bulunan gemi enkazlarını keşfetmek isteyen herkes için mükemmel). UTV turları burada popülerdir ve genellikle adanın Kuzeydoğu yakasındaki daha kayalık molozları keşfederken uçurumdan dalış fırsatını içerir. Hayvan severler ise burada kelebek çiftliğinden hayvan barınağına kadar doğaya özen göstermeye odaklanmanın keyfini çıkaracaklar.

 

Gitmek için; Aruba’yı ziyaret etmek için en iyi zaman, adanın güzel havalarla birlikte daha uygun fiyatlara sahip olduğu güzel bir noktaya ulaştığı Nisan ve Ağustos ayları arasıdır.

 

27-Güney Afrika

Hint Okyanusu’nun daha uykulu adalarından biriyle karıştırılıp eşleştirilebilecek popüler bir destinasyon olan Güney Afrika, tek başına en iyi balayı destinasyonları listemize dahil edilmeyi hak ediyor. Dünya çapında Büyük Oyun safarileriyle (merhaba, çevre dostu kulübeler ve çevredeki yaban hayatı için su birikintileri görevi gören sonsuzluk havuzları) tanınan ülkenin geri kalanı, Cape Town’daki hareketli V&A Waterfront’tan itibaren aynı derecede büyüleyici. Tepesi düz Masa Dağı’ndan, Şarap Toprakları’nın asmalarla kaplı vadilerine ve Boulders Körfezi’ndeki penguen gözlem noktalarına kadar (ancak koloniler Güney Afrika kıyıları çevresinde Güney Namibya’dan Port Elizabeth’e kadar bulunabilir). Birçok balayı çifti bir araba ya da daha iyisi özel bir tur rehberi kiralayarak Western Cape boyunca Garden Route ya da Route 62’ye doğru yola çıkar.

 

Gitmek için; Güney Afrika’yı ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs’tan Eylül’e kadardır, özellikle de safariye çıkmayı planlıyorsanız, çünkü kuzey bölgelerdeki daha serin kış ayları büyük hayvanları izlemek için ideal koşulları yaratır.

 

28- Kartagena, Kolombiya

Kolombiya’nın daha az belirgin bir balayı destinasyonu olacağı zamanlar vardı. Ancak Karayip yakası Cartagena’nın köklü romantizminin karşı konulamaz olduğu kanıtlandı ve turizmin son 12 yılda yüzde 300’den fazla inanılmaz bir oranda büyümesine yardımcı oldu. Eski, surlarla çevrili kasaba, güneş sarısı koloni villaları ve katedralleri, dalgalanan begonvillerle kaplı balkonları ve Arnavut kaldırımlı sokaklardan kemerli meydanlara doğru yavaş yürüyüşleriyle dikkat çekiyor. Ama aynı zamanda, yeni deneysel mutfakların (şu anda Lima’ya rakip olan) ve eski ile yeninin renkli karışımına ilgi duyan bilgili bir moda kalabalığının getirdiği çağdaş bir enerjiyle de parlıyor. Eski kentin duvarlarının ardındaki gösterişli Bocagrande, yüzülebilen plajları ve lüks bistrolarıyla dikkat çekiyor; Donjuán’da şef Juan Felipe Camacho, Michelin yıldızlı San Sebastian restoranlarında geçirilen yılların etkisindeki Bask ve Kolombiya lezzetlerini birleştiriyor. (Başkan Juan Manuel Santos vokal hayranıdır.) Gece geç saatlere kadar açık olan salsa barlarında ya da koruma altındaki Rosario Adaları’na bir saatlik tekne yolculuğuyla gidildiğinde işler daha da heyecanlı hale gelir; kazazede bir kaniş için idealdir.

 

Gitmek için; Ocak’tan Mart’a kadar, akşam deniz meltemi nemi azalttığında.

 

29-Slovenya

Yemyeşil şarap bölgeleri ve Venedik köyleri; masalsı kaleler ve ışıltılı marinalar. Slovenya’nın dokusuna romantizm işlenmiş, Špičnik şarap tarlalarında kalp şeklinde bir yolda bile bisiklete binebilirsiniz. Allah aşkına, ülkenin adında ‘sevgi’ var. Geniş çapta keşfedilecek kadar kompakt, ancak her fırsatta heyecan uyandıracak kadar çeşitli olan Slovenya, karla kaplı dağları, Adriyatik kıyıları, arnavut kaldırımlı eski kasabaları ve turkuaz yeşili Alp gölleriyle Avrupa’nın minyatür olarak en iyisi olarak kabul ediliyor. Ancak bu büyülü topraklar kıtanın en iyi korunan sırrı olarak kalmayacak. 2021 Avrupa Gastronomi Bölgesi olarak seçilmesi, çiftlikten sofraya yemek dünyasında yeni bir heyecana işaret ediyor. Brda üzüm bağlarının ortasında yüzen ahşap villaların bulunduğu ve Michelin onaylı özel bir restoranın servis edildiği Pikol Lake Village gibi çok sayıda taze ve sofistike olanak da açılıyor. Teslim olma zamanı geldiğinde, Şampanya tapınağının bulunduğu bir kale olan Hotel Gredič’te büyüyebilir veya Hemingway’in Silahlara Veda’yı yazdığı ve ünlü Sloven şef Ana Ros’un restoranının bulunduğu Hiša Franko’da gösterişten uzak olabilirsiniz.

 

Gitmek için; Sonbahar, yiyecek ve şarap tutkunları için ideal olan hasadı ve canlı renkleri getirir.

 

30-Seyşeller

Seyşeller takımadaları, tam bir kazazede ada fantezisidir. Bu olağanüstü güzelliğe sahip, tipik bir Hint Okyanusu cennetidir. Rüya gibi turkuaz bir denize yavaşça uzanan palmiyelerle çevrili plajlar. Ve bunda bazılarının sahip olmadığı romantik bir vahşilik var. Seyşeller adaları daha az bakımlıdır, bakir ormanlar ve mercan resifleri arasında yaşanacak maceralar ve ilginç yaban hayatı (Galápagos’la kıyaslanabilecek kadar zengin bir yaban hayatı) var. Toz beyazı kumda ilk kıvrımlı parkur çiftlerini bırakabileceğiniz bir kumsalda bunu yapmak zor değil.

 

Gitmek için; Mayıstan ekime kadar – düğün sezonu için mükemmel zamanlanmış – serin ve kuru havalarda alize rüzgarları estiğinde. Sıcaklıklar yıl boyunca 24-31°C arasında oldukça sabittir, ancak bazı adaların kendi mikro iklimleri vardır, bu nedenle önce kontrol edin.

 

31-Fransız Polinezyası

Elbette Güney Denizlerinin adaları Polinezya’dan daha egzotik ve uzak bir yer yoktur. Her yerden binlerce kilometre uzakta, Fiji bir kazazede fantezisidir. Muhteşem sörfle yıkanmış boş kumsallar, ormandaki derin yeşil havuzlara sıçrayan şelaleler, çiftlerin gökkuşağı rengindeki balık sürülerinin arasında yalnız yüzebilecekleri mavi lagünler – Blue Lagoon aslında burada çekildi. Tıpkı Cast Away ve daha az romantik olan Shipwrecked gibi. Ama buraya gelenler sıcak bir karşılamayla karşılanıyor; gülen yerel halk, amber çiçeği hediye ediyor.

 

Fiji yüzlerce adadan oluşuyor ve bunların az sayıdaki kısmı özel ada tatil yerlerine dönüştürülmüş durumda. Lüks, masraftan kaçınılmayan tatil köyleri veya doğanın kral olduğu şık çevre dostu pansiyonlar ve en iyileri her ikisinin bir karışımıdır. Rüya gibi bir balayına vicdanla yelken açın.

 

Gitmek için; Mayıs-Kasım. Fiji tüm yıl boyunca sıcak ve nemli bir tropikal iklime sahiptir, ancak mayıs ayından kasım ayına kadar sıcaklıklar düşer ve daha az yağmur yağar.

 

32-Butan

Gerçekten eşsiz bir şey arıyorsanız, bu Himalaya münzevi krallığında bir balayı hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Küçük Butan ülkesi belki de en çok dış dünyayı uzakta tutmasıyla tanınıyor – hükümetin yabancı ziyaretçilere uyguladığı ağır günlük tarifeler sayesinde – ve sonuç gerçek anlamda temiz bir nefes: el değmemiş zirveler, hızla akan nehirler ve gizemli bir ülke, ormanlarla kaplı vadiler. Her şeyden uzaklaşmak için ünlü sarp Tiger’s Nest Manastırı’na bir yürüyüş ve ardından Himalaya’ya bakan bir dalma havuzunda yüzmek gerekebilir. Tütsü ve gonglardan oluşan sakin bir sığınak; farkındalık ve keşişler.

 

Gitmek için; Ekim ayı, Himalayaları keşfetmek için ideal koşullar sunan serin dağ havası ve açık gökyüzüyle ziyaret için yılın en iyi zamanıdır.

 

33-Zanzibar

Tanzanya’nın baharat adaları – Zanzibar, Pemba, Chole, Mafya – hayal ürünüdür. Olağanüstü derecede berrak, mavi sular ve uzak beyaz kumlu plajlar, boş ama belki de uzaktaki tuz hasadı yapan bir bölge için ya da sadece sizin için hazırlanmış tek bir şezlong.

 

Burada gerçekten radarın dışına çıkabilirsiniz. Ve bu adalar, ülkenin geri kalanının uçsuz bucaksız vahşi doğalarıyla karşılaştırıldığında okyanustaki damlalardan başka bir şey değil. Yaban hayatı ve manzaralar söz konusu olduğunda Tanzanya diğer ülkelerden bir zürafanın başı ve omuzları üzerindedir. En yüksek dağlar, en büyük göller, bunun dörtte biri çok sayıda kuş ve hayvanla dolu milli parklara ve av rezervlerine verildi.

 

Bu nedenle, ormanlık ve kumsaldaki balayının giderek daha popüler hale gelmesi şaşırtıcı değil – iki hafta veya daha uzun süre, ovalardan kıyıya kadar Tanzanya’nın iki veya daha fazla olağanüstü pansiyonu arasında bölünmüş durumda. Birinde iki dünya dışı balayı.

 

Gitmek için; Temmuz’dan Mart’a. Nisan’dan Haziran’a kadar yağışlı mevsimden kaçının.

 

34-Kopenhag, Danimarka

Danimarka’nın başkenti zengin bir kültür büfesidir. Son teknoloji tasarım tarihi simge yapıların etrafında örülür, büyük kalelerin etrafında modern kültür baloncukları vardır ve kalabalık Arnavut kaldırımlı sokakların arkasında gizlenmiş hygge saklanma yerleri vardır. Kısacası burası, kendi değerlerinizle ve ilgi alanlarınızla eşanlamlı olduğunu düşündüğünüz bir toplum kesimi bulma konusunda zorlanacağınız bir balayı destinasyonudur. Danimarka’nın popüler noktası çevresinde yer alan 15 yıldız ödüllü restorandan birinde Michelin yıldızlı yemeklerin tadını çıkarın, 1601 yılında inşa edilen Rosenborg Kalesi’nde ülkenin muhteşem tarihini keşfedin veya kendinizi gerçek bir yerel eğlenceye kaptırın, serinletici bir atmosfere dalın. Sabahın geri kalanını bir içkiyle rıhtımda tembellik ederek geçirmeden önce liman sularında.

 

Gitmek için; Haziran’dan Ağustos’a kadar uzun, aydınlık günler ve geceler, düşük nem ve konforlu sıcak sıcaklıklar bekleyebilirsiniz.

 

35-Ruanda

Hayvan severlerin ve daha geleneksel balayı destinasyonlarından uzaklaşmak isteyenlerin favorisi olan Ruanda’nın yaban hayatı teklifleri rakipsizdir. Ve buradaki birincil çekicilik? Goril yürüyüşü. Ziyaretçiler, Milli Parkların volkanik manzarasında yürüyüş yaparken bu dev canavarlara birkaç metre yaklaşabilirler. Yeni evliler ayrıca aslan gururunu ve nadir kara gergedanı görmek için dışarı çıkabilir, ayrıca hayvanlar alemini farklı, giderek azalan bir ışık altında görmek için gece safarilerine katılabilir.

 

Gitmek için; Ruanda’yı ziyaret etmek için hem hava hem de yaban hayatı tespit etme şansı açısından en iyi zaman haziran ayından eylül ayına kadar olan kurak dönemdir.

 

36-Loire Vadisi, Fransa

Loire Vadisi, Fransa’da şaşırtıcı derecede güzel bir bölgedir. Yemyeşil üzüm bağlarının, büyüleyici köylerin ve nefes kesen şatoların bolluğu nedeniyle sıklıkla “Fransa’nın Bahçesi” olarak anılır. Bu bölge tarih ve kültürle doludur ve bu da onu hem turistler hem de yerli halk için popüler bir destinasyon haline getirmektedir.

Loire Vadisi, Loire Nehri boyunca uzanır. Bunun Fransa’nın en uzun nehri olduğunu biliyor muydunuz? Bu bölge, şaraplık üzüm yetiştirmek için mükemmel olan ılıman iklimiyle tanınır. Bölgedeki birçok üzüm bağı, ünlü Sancerre, Chinon ve Vouvray dahil olmak üzere dünyanın en iyi şaraplarından bazılarını üretmektedir.

Loire Vadisi aynı zamanda tüm Avrupa’nın en iyi korunmuş kaleleri arasında yer alan etkileyici kaleleriyle de dünyaca ünlüdür. Bu kalelerin çoğu Rönesans döneminde inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca kraliyet konutu olarak kullanılmıştır.

Loire bölgesi, kalelerin yanı sıra büyüleyici köy ve kasabalara, görkemli kiliselere, manastırlara ve güzel, rengarenk bahçelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Loire Vadisi’nin Sully-sur-Loire ile Chalonnes-sur-Loire arasındaki kısmının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne şu şekilde kaydedilmesi sizi şaşırtmayacaktır: Sully-sur-Loire ile Chalonnes arasındaki Loire Vadisi.  Başından sonuna kadar büyüleyici.

 

Gitmek için; Mayıs’tan Temmuz’un başlarına kadar yaz kalabalıkları olmadan sıcak havanın tadını çıkarmak için ziyaret etmek için en iyi zamandır.

Ayrıca bu başlıkla ilgili detaylı bir yazımız var okumak isterseniz; https://sestri.com.tr/loire-vadisi-fransa/

 

37-Turks ve Caicos Adaları

Karayipler’de çok az şey ‘sır’ olarak sınıflandırılabilirse de balayı açısından Turks ve Caicos muhtemelen en yakın adalardır. Yaygın olarak iki ada olduğuna inanılıyor – ‘Turks’ ve ‘Caicos’ – aslında alçakta bulunan, mercanlarla bağlantılı 40 adadan oluşan bir takımadadır. Seyrek nüfuslu, ‘yalnız zaman’ fikrine burada kolayca ulaşılabilir ve tekne gezileri, doğa yürüyüşleri ve bal renkli kumlardan birinde geçirilen keyifli günler normdur. Buradaki sular aynı zamanda bir dalgıç cennetidir. Providenciales’in kuzey kıyısındaki 20 kilometrelik set resifleri veya Grand Turk kıyılarından yaklaşık 2.000 metre açıkta uzanan dramatik su altı duvarı öne çıkanlardan sadece ikisidir.

 

Gitmek için; Turks ve Caicos adaları tüm yıl boyunca ziyaret edilmeyi hak etse de, en sıcak, en kuru hava Aralık ve Mart ayları arasında yaşanır.

 

38-Montana, ABD

Balayını yatarak geçirmek istemeyen muhabbet kuşları için kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir yer. Tam anlamıyla Montana, Yellowstone Nehri’nde kano kullanmaktan Big Sky’ın yamaçlarından aşağı inen çizgileri oymaya, kanyon yürüyüşlerine ve orman kampına kadar çok sayıda adrenalin aktive edici aktivite sunuyor.  Logan Geçidi’ndeki Continental Divide’ı geçen Glacier Ulusal Parkı’na doğru kıvrılan 52 millik otoyolun dikkat çekici manzarasında bir gezi. Daha fazla yer gezmek istiyorsanız, Montana’ya gelen ziyaretçiler bunu genellikle günlük uçuşların planlandığı Salt Lake City, Seattle veya Denver gezisiyle birleştirir.

 

Gitmek için; Montana tüm yıl boyunca gidilebilecek bir destinasyondur, ancak Eylül ayında hava (ve kalabalık) kesinlikle daha yumuşaktır, ancak hevesli kayakçıların aradıkları güç kalitesini Şubat veya Mart aylarında bulma olasılıkları daha yüksektir.

Kaynak

Fotoğraflar

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

Serendipians