Booking.com

Marakeş, Fas’taki antik bir şehirden çok daha fazlasıdır. Canlı renkler, tatlar, kokular, sesler ve benzersiz manzaralardan oluşan duyusal bir deneyimdir. Medine’deki (eski şehir) pazarları ve alışverişleriyle dünyaca ünlüdür. Fakat Marakeş’te yapılacak daha çok şey vardır. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kültürlerinin büyüleyici karışımına tanık olduktan sonra şehrin dışına çıkarak eşsiz dağ ve çöl manzaralarını seyretmeye doyamayacaksınız.

 

Şehir iki bölüme ayrılabilir: Gueliz (yeni şehir) ve Medine (eski şehir). Medine neredeyse 1000 yaşında ve UNESCO Dünya Mirası listesinde. Medina’yı Marakeş’in geri kalanından ayıran şey, bu hareketli mekanı çevreleyen antik duvarlardır.

 

Medine’nin büyük bir bölümünü oluşturan çarşılar, göklere kadar yükselen pembe renkli duvarlarla korunan dar sokaklardan oluşan büyük bir labirenti andırıyor.

 

Bu küçük yollar sadece insanlar tarafından kullanılmıyor. Ağır arabaları çeken eşeklerden, ara sıra bisiklet ve motosikletlerden, çaresiz satıcılardan ve oryantal egzotizm arayışı içinde dolaşan turistlerden kaçmayı bekleyin.

 

Medine’deki mağaza sayısıyla yarışabilecek tek şey Riad’lardır. Marakeş sokaklarında dolaşırken her gün binden fazla özenle tasarlanmış Riad keşfedilebilir ve okumaya devam ederseniz en iyi Riad önerilerimizi bulacaksınız. Nerede kalınacağının yanı sıra, bu muhteşem şehirde neler yapılacağı ve nerede yenileceğine dair de büyük ayrıntılara giriyoruz.

 

Yani eğer kültür, bir renk patlaması ve tüm duyularınıza hitap eden bir deneyim arıyorsanız o zaman doğru yere geldiniz.

 

Marakeş Gezi Rehberi: Görülecek ve Yapılacak En İyi Şeyler

 

Medine

Marakeş’te her şey şehrin surlarla çevrili en eski kısmı olan Medine’nin koşuşturmacası içinde geçiyor. Bir gününüzü bu olağanüstü bölgenin seslerini, kokularını ve görüntülerini içinize çekerek, çarşıları ve meydanları deneyimleyerek geçirin.

 

Medine’nin en güzel kısmı sizi geçmişe götüren dar sokaklardan oluşan labirentidir. Haritanızı çöpe atın ve eşeklerden, at arabalarından kaçarken heyecana kendinizi kaptırın.

 

Duvarların ve binaların renklerine, yiyecek ve baharat kokularına hayran kalın ve dost canlısı yerel halkla konuşun. Pazarları keşfederken çeşitli lezzetleri ve yerel lezzetleri keşfetmek için geceleri sokak yemeği turu rezervasyonu yaptırmanız da mümkün. Buradaki dükkanlardan mücevher, lamba, kıyafet, baharat ve tatlı ikramlar gibi güzel eşyalarını satın almak ve deneyimlemek için zaman ayırın.

 

En eşsizi ise yakındaki birçok camiden gelen, dar sokaklarda yankılanan ezan sesidir. Bu zirveyi anlamak için çatıdaki birçok kafeden birine giderek panoramik ses ve manzaraları deneyimleyin.

 

Jardin Majorelle

Bu, Yves Saint Laurent ve erkek arkadaşı Pierre Berge’nin ünlü bir müze ve bahçe şaheseridir. Şehrin yeni bölgesinde yer alan bu tesisten Marakeş’e farklı bir bakış açısıyla bakacaksınız. Güzel bitki ve ağaçların yanı sıra mavi ve sarı renkler mekana hakimdir. Şüphesiz bu, harika fotoğraflar çekmek isteyenler için muhteşem bir durak.

 

Medersa Ben Youssef

Marakeş’teki inanılmaz mimarinin bir başka örneği olan Medersa Ben Youssef, 14. yüzyılda kurulmuş bir İslami eğitim merkezidir. Fas’ın birçok camisi ve medresesinde olduğu gibi, burası da çok güzel bir şekilde korunmuştur ve Marakeş’e yapılacak hiçbir gezide kaçırılmaması gereken bir yapıdır. Üst ve alt terasları ve merkezi çeşmesi ile binayı keşfederek bir veya iki saatinizi rahatlıkla geçirebilirsiniz. Çarpıcı simetri ve karmaşık desenli mozaiklerle dolu bir dünyayı keşfedin. Medine’nin yakınında bulunan Ben Youssef Medresesi, bir zamanlar Fas’ın en büyük İslam kolejiydi. Burada güzel Fas mimarisine, özellikle de sakin bir havuzun etrafında yer alan dikkat çekici iç terasa hayran kalacaksınız.

Jamaa El Fnaa Meydanı

Bu meydan Marakeş’in atan kalbidir. Medine’nin kalbinde dünyaca ünlü Jamaa el Fnaa meydanı yatıyor. Bu meydanda yürümek eşi benzeri olmayan bir deneyim!

 

Bu atmosferik meydan, yılan oynatıcılarına, çalışan eşeklere, dolandırıcılara, müzisyenlere, sanatçılara ve bir turistten kısa sürede para kazanabilecek herkese ev sahipliği yapıyor. Tadını çıkarın, taze meyve suları satan sokak yemeği tezgahları arasında dolaşırken taş zeminden yayılan sıcaklığı hissedin.

Geceleri meydan müzikle canlanıyor; flütçüler, dansçılar ve sanatçılar tezgâhların parıldayan ışıkları altında yeteneklerini sergiliyor. Fas kültürünün bu muhteşem gösterisi kaçırılmamalı!

La Mamounia

Nihai zengin deneyim için La Mamounia’yı günübirlik ziyaretçi olarak ziyaret etmek, Fas’ta yapılacak en iyi şeylerden biridir. Burası bizim en özel destinasyonlarımızdan biridir ve daha önce paylaştığımız içeriğimize de linkten ulaşabilirsiniz.

https://sestri.com.tr/seyahat/la-mamounia-marrakech/

Nihai ultra lüks Fas deneyimi için La Mamounia türünün tek örneğidir. Marakeş’te sadece üç gün kalsanız bile burada kalmanızı veya burayı ziyaret etmenizi öneririz.

 

Marakeş’teki geleneksel konaklama türlerinin çoğu riad şeklindedir; otantik bir deneyim için burada kalmanızı şiddetle tavsiye ederim. Marakeş’teki pek çok riadın zemin katında veya çatı katında havuzları vardır. Marakeş gibi bir şehirde burada serinleyip dinlenerek vakit geçirmek hiç de fena bir fikir değil.

Places des Epices

Places des Epices, Jemaa el Fna’dan çok daha sakin ve keyifli olmasına rağmen, Medine’nin içinde yer alan bir başka canlı ve atmosferli meydandır. Bu bölge baharat ve diğer yerel el sanatlarını almak için mükemmel bir yerdir ve aynı zamanda NOMAD adlı hedonistik etkin noktaya da ev sahipliği yapmaktadır. Burası Marakeş’teki en iyi restoranlardan biridir.

 

 Bahia Sarayı

150 odalı bu olağanüstü saray, tüm zamanların en büyük sarayı olmasını ümit eden padişahın sadrazamı tarafından 19. yüzyılda yaptırılmıştır. Portakal ağaçları ve çeşmelerle dolu avluların, güzel vitray pencerelerin ve fayans işlerinin geleneksel Fas mimarisini keşfedin.

Marakeş’in tüm tarihi simge yapılarını keşfetmek için bir tur rezervasyonu yaptırmanızı tavsiye ederiz. En etkileyici olanı ise saray kompleksinin merkezindeki devasa, lüks mermer avludur. Sadrazamın, ailesinin ve birçok eşinin büyüleyici tarihi hakkında bilgi edinme fırsatını kaçırmayın.

Marakeş Müzesi

Her ne kadar burayı diğer simge yapılar kadar reklamı yapılmamış olsa bile, Mağribi mimarisinden hoşlanıyorsanız mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyoruz. Sergilenen sanat eserleri güzel ama binanın güzelliğine de bir o kadar hayran kalacaksınız. Açık avlular, karmaşık döşemeler ve kelime oymaları hiç sıkıcı gelmeyecek. İçeride pek çok güzel fotoğraf çekimi için yer bulacaksınız, dinlenerek gezmenizi tavsiye ederiz.

 

Koutoubia Camii

Koutoubia şehrin en bilinen ve ikonik camisidir. Diğer birçok cami gibi Müslüman değilseniz içeriye giremezsiniz. Güzel dış cephesi ve avlusu ile 900 yıldır dünyadaki diğer pek çok yapıya, büyük bir mimari ilham kaynağı olmuştur. Karşısında da gezmeye değer bir bahçe var. İnsanları izlemek güzel ve sakin bir eylem olacaktır.

Fas’ın muhteşem doğası şehirden sadece bir taş atımı uzaklıkta. Dinamik Marakeş’in tüm kültürünü özümsedikten sonra, kır yaşamını, görkemli dağları veya Sahra’nın sıcağını deneyimlemek için bu günlük gezilerden birine katılabilirsiniz.

Atlas Dağları’na Günlük Gezi

Marakeş’ten arabayla sadece bir veya iki saat uzaklıkta bulunan, dudak uçuklatan güzellikteki atlas dağlarına günübirlik geziye çıkın. Marakeş’e dönüş yolculuğu sunan ve sizi güzel vadilere ve geleneksel Berberi köylerine götürecek bir tur için rezervasyon yaptırın. Bu, Fas’ın muhteşem doğasını görmenin ve dağların daha serin iklimlerine çıkmanın mükemmel bir yoludur.

 

Aït Benhaddou

Marakeş’in güneyindeki Atlas dağlarında yer alan Aït Benhaddou’nun film benzeri manzarası yatıyor. Bu antik köyü oluşturan toprak, kumlu binalar yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. UNESCO alanı son derece iyi korunmuştur ve gezginlerin daha basit bir yaşam tarzına göz atmalarına olanak tanır.

 

Burada biraz zaman geçirin, çevredeki dağlara hayran kalarak köyde dolaşın ve kırmızı kil üzerinde güneş batarken nane çayının tadını çıkarın. Aït Benhaddou’yu deneyimleyin ve günlük turun bir parçası olarak Ouarzazate’deki yakındaki Atlas Film Stüdyolarını da keşfedebilirsiniz.

Sahra Çölü Turu

Sahra Çölü’nün destansı manzarasını görmeden Fas’a hiçbir gezi tamamlanmış sayılmaz. Gündüzleri dalgalanan kum tepeleri arasında cip veya yürüyerek maceraya çıkın. Geceleri, kükreyen bir kamp ateşi eşliğinde dünyanın en inanılmaz yıldız gözlemlerinden bazılarını deneyimleyin. Sahra’ya yapılan yolculukların çoğu yaklaşık 8 saat sürüyor ve yol boyunca köylerde ve doğal manzaralarda mola veriliyor. Bu nedenle 2-3 günlük Sahra turu rezervasyonu yapılması tavsiye edilir.

 

Kaynak

Kaynak

 

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

Serendipians