Booking.com

Etkileyici kaleler, yemyeşil bahçeler, büyüleyici köyler, geniş üzüm bağları ve leziz yerel Fransız mutfağı. Loire Vadisi, güzel bir nehir ve küçük kasabalar arasına dağılmış 80’den fazla ziyaret edilebilir şatoyla tanınan, Fransa’nın ünlü bir bölgesidir.

Chateau de Sully-sur-Loire, on of the Loire Valley castles in France, the Loiret department

Sırf bu sebepten dolayı bu bölgeye yapacağınız seyahat planınızı önceden tasarlamak gerekir. Görülmesi gereken o kadar çok yer var ki, kalacağınız yer ile çevresindeki ziyaret edilecek mekanları doğru tasarlamak için biz elimizden geleni yapabilelim.

Mesela bu bölgede 300’den fazla şato var ve 80’den fazlası ziyarete açık. Fakat ziyaret etmek isteyen çok fazla kişi olduğu için kalabalık. Akşam altıya kadar kapandığı için günde 2 şato gezmek için plan yapılabilir. Ayrıca burada gün içinde 14:00-19:00 ve Pazar günleri restoranlar kapalı olduğu için öğle yemeğini de aradan çıkartmak için iyi bir plan şart.

Bu popüler destinasyon bahar aylarından itibaren çok daha fazla kişi tarafından talep görecek diyebiliriz. Bu nedenle rezervasyonlarınız için bizleri şimdiden aramanız faydalı olacaktır.

The castle Le Relais Du Chateau Saint Priest la roche with long entrance on Loire river france

Fransa’daki Loire Vadisi
Loire Vadisi, Fransa’da şaşırtıcı derecede güzel bir bölgedir. Yemyeşil üzüm bağlarının, büyüleyici köylerin ve nefes kesen şatoların bolluğu nedeniyle sıklıkla “Fransa’nın Bahçesi” olarak anılır. Bu bölge tarih ve kültürle doludur ve bu da onu hem turistler hem de yerli halk için popüler bir destinasyon haline getirmektedir.

Loire Vadisi, Loire Nehri boyunca uzanır. Bunun Fransa’nın en uzun nehri olduğunu biliyor muydunuz? Bu bölge, şaraplık üzüm yetiştirmek için mükemmel olan ılıman iklimiyle tanınır. Bölgedeki birçok üzüm bağı, ünlü Sancerre, Chinon ve Vouvray dahil olmak üzere dünyanın en iyi şaraplarından bazılarını üretmektedir.

Loire Vadisi aynı zamanda tüm Avrupa’nın en iyi korunmuş kaleleri arasında yer alan etkileyici kaleleriyle de dünyaca ünlüdür. Bu kalelerin çoğu Rönesans döneminde inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca kraliyet konutu olarak kullanılmıştır.

Loire bölgesi, kalelerin yanı sıra büyüleyici köy ve kasabalara, görkemli kiliselere, manastırlara ve güzel, rengarenk bahçelere de ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle Loire Vadisi’nin Sully-sur-Loire ile Chalonnes-sur-Loire arasındaki kısmının UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne şu şekilde kaydedilmesi sizi şaşırtmayacaktır: Sully-sur-Loire ile Chalonnes arasındaki Loire Vadisi

 

Chenonceau castle Medieval Renaissance Chateau in France

Loire Vadisi’ne seyahat etmek için en iyi zaman ne zaman?
Fransa’daki Loire Vadisi’ne seyahat etmek için en iyi zaman ilkbahar (Nisan’dan Haziran’a) veya sonbaharın başıdır (Eylül’den Ekim’e). Bu mevsimlerde hava güzeldir, ılıman sıcaklıklar vardır ve yoğun yaz aylarına kıyasla daha az ziyaretçi vardır.

İlkbaharda çiçek açan çiçeklerin ve yemyeşil manzaraların tadını çıkarırken sonbaharda güzel yaprak renkleri görülür. Loire Vadisi’nin tüm yıl boyunca popüler bir destinasyon olduğunu bilmek de önemlidir, ancak yaz tatili gibi yoğun zamanlardan kaçınmaya çalışın. Ağustos ayı en çok ziyaret edilen zaman olmasından kaynaklı, uzun kuyruklar, kalabalık ve rezervasyonlarda sıkıntı oluşmasını kimse istemez.

Loire Vadisi’nde nerede kalınır?
Sizlerin deneyimlemek istediğiniz özellikleri öğrendiğimizde, seyahat tasarımcılarımız uygun mekanları sizlerle paylaşacaktır. Ziyaret edeceğimiz alanlar, yeme-içme-alışveriş kararlarımız. Gün boyu yorulduktan sonra kısa zamanda ulaşabileceğiniz ve en önemlisi sizi iyi hissettirecek hizmet almanız konusunda yardımcı olacağız.

The famous Castelo de Chenonceau in France

Loire’ın İkonik Şatosunu Zitaret Edin

Merkezi Loire Vadisi, UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir ve Amboise’den itibaren, bu bölgeyi Paris’in telaşlı şehir hayatından kaçmak için kullanan krallar ve soylular tarafından inşa edilen şatolarla çevrilisinizdir. Vadi boyunca yüzlerce kale ve gösterişli konutların yanı sıra muhteşem kiliseler ve manastırlar da bulunmaktadır.

Amboise’nin kasabada çok güzel bir şatosu var. Diğer favorilerimizden bazıları Chenonceau, Villandry ve Usse’dir. Belki de en ünlüsü zengin Chambord’dur. Yalnızca 3 gününüz varsa, bir veya iki güne gitmeyi ve diğerlerini dışarıdan hayranlıkla izlemeyi planlayın.

Loire Vadisi Yemeklerinin Lezzetine Bakın
Tabii ki Fransa olduğu için mutfak lezzetleri de bol. Kırsal kesimde Michelin yıldızlı restoranların yanı sıra her küçük köyde güzel küçük bistrolar bulunmaktadır.

Mesela; Vincent Cuisinier de Campagne adında bir aile tarafından işletilen kır restoranıdır burası. Bu çiftlikten sofraya mekan, yerel şarap üreticileri arasında popülerdir ve meyve ve sebzeler, tavuklar ve tavşanlar da dahil olmak üzere kendi yiyeceklerinin çoğunu yetiştirmektedir.

 

Fotoğraflar: Freepik

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

Serendipians