Booking.com

 

Meksika’nın Yucatan Yarımadası tropik plajlar, muhteşem yaban hayatı, antik Maya kalıntıları, küçük köyler ve macera aktiviteleriyle dolu geniş bir kıyı bölgesidir. Orta Amerika’nın kuzeydoğu izdüşümü olan Yucatán Yarımadası, batıda ve kuzeyde Meksika Körfezi ile doğuda Karayip Denizi arasında yer almaktadır.

Yucatan Yarımadası, zümrüt rengi suların, mükemmel beyaz mercan kumlu plajlara çarpan turkuaz dalgalara dönüştüğü bir yerdir. Meksika’nın ünlü Riviera Maya’sına ev sahipliği yapıyor.

Yarımadanın neredeyse tamamı mercan ve gözenekli kireçtaşı kaya yataklarından oluşuyor ve güneye doğru yavaş yavaş yükselen alçak bir plato oluşturuyor. Mercan kayalarının yavaş yavaş aşınmasıyla oluşan ince, kuru bir toprak tabakasıyla kaplıdır. Kayalık yüzeyin delindiği yerlerde, Mayaların çevrelerine şehirlerini ve tören merkezlerini inşa ettikleri doğal obruklar ve mağaralar vardır.

Ayrıca Karayip mavisi gökyüzünün altında Maya harabeleriyle dolu yemyeşil ormanlar, sömürge dönemi mimarisi ve renklerle ışıldayan deniz yaşamı bulacaksınız.

 

Birçok kişi “Yucatan Yarımadası”nı “Yucatan” olarak kısaltır. Yarımadanın kendisi dört farklı eyaletten oluştuğu için bu aslında yanıltıcıdır: Yucatan, Campeche, Quintana Roo ve Tabasco. Yarımada, Karayip Denizi’ni Meksika Körfezi’nden ayırıyor ve “Karayipler” kelimesiyle özdeşlenen “tropikal” kelimesinin anlamını burada hakkıyla yaşayabilirsiniz.

 

Yucatan seyahat programınız varsa burada neler yapabilirsiniz. Kısaca bunlardan bahsedelim.

 

Chichen Itza, UNESCO dünya mirası alanı, Meksika’daki Maya arkeolojik sahnesinin en önemli parçasıdır ve yılda yaklaşık 1,4 milyon ziyaretçi almaktadır; bölgenin en popüler 2. Maya harabeleridir. Bin yıldan fazla bir süredir Chichen Itza, Orta Amerika’nın en büyük şehirlerinden biriydi; tatlı suya erişimi olan derin cenotlara yakınlığı nedeniyle burada bulunuyordu. Modern alan, yoğun ormanlarla çevrili, 5 kilometrekarelik açık arkeolojiyi ve etkileyici taş binaları kapsıyor. Muhtemelen El Castillo olarak da bilinen Kukulcan tapınağının resimlerini görmüşsünüzdür çünkü nefes kesici derecede fotojeniktir. Ancak bir asırlık kazılar, Chichen Itza’nın geri kalanının da aynı derecede serin olduğu anlamına geliyor.

 

Cancun’dan yaklaşık 3 saat uzaklıktaki Ría Lagartos Biyosfer Rezervi’nin bir köşesinde, deniz suyunun epik bir ölçekte parlak pembeye dönüştüğü büyülü bir yer bulacaksınız. Burası Las Coloradas. Her şey tuz üretimine bağlı. Las Coloradas pembe gölleri endüstriyel ölçekte deniz tuzu üretimi için kullanılıyor. Su buharlaştıkça tuzluluk, kırmızı alglerin, planktonların ve tuzlu su karideslerinin büyümesinde bir patlamaya neden olarak suyu kırmızımsı pembeye boyar. Arabanız varsa gölleri (ve aynı adı taşıyan küçük kasabayı) ziyaret edebilir ve pembe suların gerçeküstü fotoğraflarını çekerek kıyılarında yürüyebilirsiniz. Bu gerçekten tuhaf bir görüntü ve ilginçtir ki flamingoların pembe olmasının nedeni de bu! Hatta bölgede asılı duran bazı flamingoları bile görebilirsiniz. Las Coloradas son zamanlarda Instagram’da meşhur oldu ve artık suya girmek mümkün değil ama yine de fotoğraf çekebiliyorsunuz.

 

Deniz Kaplumbağaları ile Yüzmek

Deniz kaplumbağalarıyla yüzmeyi kim istemez ki? Playa del Carmen’in sadece 30 dakika güneyindeki Akumal plajında bunu yapabilirsiniz. Bu sığ mavi-yeşil su, birlikte yüzebileceğiniz 3 farklı deniz kaplumbağasına ev sahipliği yapıyor.

 

Yıllar boyunca Akumal’da kaplumbağalarla kendi başınıza yüzebilir ve kendi şnorkel ekipmanınızı getirebiliyordunuz. Fakat artık bölgenin korunmasına yardımcı olmak için bazı yeni kurallar uygulamaya girdi. Mutlaka bir can yeleğiniz olması gerekiyor. İsterseniz bunu şnorkel ekipmanınız yoksa birlikte kiralayabilirsiniz. Cankurtaranlar kürek tahtalarında suda devriye gezmektedirler. Yerel halk tarafından organize edilen, deniz kaplumbağası şnorkelli yüzme turları da sunulmaktadır.

Hatta aynı şekilde Isla Holbox’ta Balina köpekbalıkları ile de yüzebilirsiniz. Seyahat planlamanıza bunu da ekleyebilirsiniz.

 

Orijinal Meksika Hamakı

Hazır bu bölgedeyken Merida’ya da uğramak isteyebilirsiniz. Çünkü burası yerel olarak yapılmış bir Meksika hamakını almak için mükemmel bir yerdir. Yucatan Yarımadası’ndaki hamak dokumacılığı 700 yıllık bir gelenek olup dünyanın en güzel hamaklarından bazıları üretiliyor.

 

Sarı Kasaba İzamal

Ana renge takıntılı başka bir şehre hoş geldiniz! 1993’te Papa II. John Paul’ün özel ziyareti için hemen hemen her büyük duvar ve bina cephesi koyu altın sarısına boyandı ve bunu hiç değiştirmediler. Izamal, bir zamanlar Maya piramitlerine ev sahipliği yapan bir dizi tepe üzerine inşa edilmiştir (ve kasabanın büyük bir kısmı hâlâ Maya dilini konuşmaktadır). Kasabaya bakan ve gerçekten tırmanabileceğiniz büyük bir piramit hala var.

 

Merida gibi, Izamal kasabası da yürünebilecek şekilde tasarlanmıştır (tarihi merkezdeki devasa sarı boyalı Fransisken manastırına mutlaka göz atın.) Fakat at arabaları kiralayarak da etrafta dolaşabilirsiniz.

 

 Valladolid’de Maya Yemeği

İspanyol muadili ile karıştırılmaması gereken bu uykulu sömürge şehri aynı zamanda eski bir Maya yerleşiminin üzerine inşa edilmiştir. Merkezi meydan, klasik İspanyol görünümlü binalar, müzeler ve çok sayıda harika lezzetli geleneksel Maya restoranı ve yiyecek tezgahıyla doludur!

 

Valladolid, uygun fiyatlı konaklama imkanı, Chichén Itzá’ya yakınlığı (sadece 45 dakika uzaklıkta) ve yakınlarda birçok farklı tatlı su cenotuyla Yucatan Yarımadası’nı keşfetmek için iyi bir başlangıç noktasıdır.

 

Buradaki Yucatecan yemekleri harikadır ve Cochinita Pibil (domuz eti çekilmiş) ve Relleno Negro De Pavo (siyah hindi çorbası) gibi damak tadınıza uygun geleneksel favorileri deneyebilirsiniz.

Cancún’da Parti!

Maya dilindeki Cancun kelimesinin kabaca çevirisi “yılan dolu bir kap”tır ve bu, oteller, barlar ve hayal edebileceğiniz her türlü partiyle dolu bu kargaşalı şehir hakkında nasıl hissedebileceğinizi doğru bir şekilde tanımlar.

 

Cancun’da yapılacak her türlü eğlenceli şeyle birlikte yapacak çok şey var. Balina köpekbalıklarıyla yüzebilir, jet ski kiralayabilir, sahilde dinlenebilir, tüplü dalış kursuna katılabilir, Lamborghinis yarışlarına katılabilir veya gün batımında elinizde içecekle yelken açabilirsiniz.

 

Ayrıca elbette orada bulacağınız muhteşem gece hayatı da var.

Cozumel Çevresinde Tüplü Dalış

Playa del Carmen’den kısa bir feribot yolculuğu uzaklıktaki Cozumel adası bambaşka bir yaşam temposuna sahiptir. Bu alçak kireçtaşı adası, doğal kayalık plajlar ve ormanlarla kaplıdır.

 

Aynı zamanda yolcu gemisi güzergahı üzerinde yer alan, ada nüfusunun büyük bir kısmına ev sahipliği yapan San Miguel rıhtımlarının yakınındaki hediyelik eşya dükkanlarının sayısından da açıkça görüldüğü gibi, ancak şehirden uzaklaştığınızda adanın zengin boşluğu kendini gösterir.

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde Cozumel, tüplü dalış ve şnorkelli yüzme için her seviyedeki beceriye hitap eden önde gelen bir destinasyondur.

 

Tulum’da Güneşlenmek ve Yoga

Tulum, Yucatan Yarımadası’nın en iyi plajlarına sahiptir. Bölge başlangıçta yakındaki Maya orman kenti Cobá için önemli bir liman olarak hizmet veriyordu; ancak bugünlerde hippiler, sırt çantalı gezginler ve rahatlamak isteyen ünlülerle dolu.

 

Aslına bakılırsa üç tane “Tulum” var. Yemek yemek ve uyumak için uygun fiyatlı yerler bulabileceğiniz pueblo (yerel kasaba) var. Tulum Arkeolojik Sit Alanı’nda bir deniz kayalığının kenarında yer alan Maya kalıntıları bulunmaktadır. Ayrıca burası, şık tatil köylerinin, vegan restoranlarının, sağlık spa’larının ve yoga stüdyolarının bulunduğu sahil şerididir.

 

Tulum’da çok sayıda tüplü dalış, şnorkelli yüzme, uçurtma sörfü, yoga ve cenote fırsatları bulunmaktadır. Ayrıca harika mangrov ve yaban hayatı turları için şehrin biraz dışına çıkıp Sian Ka’an Biyosfer Rezervi’ne gidebilirsiniz.

 

Bacalar Lagünü’nde Kano Gezintisi

Göl kıyısındaki bu sakin kasabanın korsanlar tarafından istila edildiğini hayal etmek zor ama buraların tarihi böyle. 17. yüzyılda savunma gücünün eksikliği, yağmalarına yardımcı olmak için denizden gelen doğal su yollarını kullanan Karayip korsanlarının gelişine tanık olmuştur.

 

Bugün burası 12.000 kişinin, iyi korunmuş balıkçı evlerinin ve çok sayıda teknenin bulunduğu sessiz ve dinlendirici bir yer. Bacalar’a gelip günübirlik kano kiralamazsanız tüm eğlenceyi kaçırıyorsunuz demektir!

 

Yedi Renkli Lagün’ün parlak mavi suları üzerinde kürek çekerken, adını farklı derinliklerin ve zıt zemin topraklarının güneş ışığı üzerindeki etkisinden aldığını ve lagüne çok renkli bir görünüm kazandırdığını fark edeceksiniz.

 

Kaynak:
https://expertvagabond.com/yucatan-peninsula/
https://www.britannica.com/place/Yucatan-Peninsula

 

 

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

Serendipians