Booking.com

Zamora, Kastilya Leon bölgesinde yer alan, batıda Portekiz, güneyde Salamanca, kuzeyde Leon ve Galiçya ile sınır komşusu olan eski bir İspanyol şehridir. Romanesk mimari, göz kamaştırıcı göller… Burası bu yılın en favori destinasyonlarından biri olmaya aday.

 

Lagunas de Villafáfila in the province of Zamora Spain

 

Bir zamanlar antik Kastilya krallığı olan ve İspanyolların gümüş yolunun (ruta de la plata) geçtiği bölgede yer alan Zamora, savaşlar, kaleler ve tapınaklar ülkesi, göller, nehirler ve sessiz doğa noktalarıyla dolu bir bölgedir. Şarapların, peynirin, tarihin ve geleneklerin tadını çıkarabileceğiniz bir yer.

 

Zamora’da görülecek çok şey var; küçük Romanesk kiliseler, taş duvarlar, kaleler ve şatolar şeklinde tarih şehirde iz bırakmıştır. Ayrıca Fermoselle kasabası, Benavente, la Hiniesta, Puebla de Sanabria ve muhteşem Sanabria gölü veya lezzetli İspanyol şaraplarının üretildiği Toro gibi, şehrin yakınındaki büyüleyici yerleri de keşfedebilirsiniz.

 

Zamora’da, muazzam modernist mirası ve her mevsim binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapan göllerden oluşan Lagunas de Villafafila gibi çok daha fazlası var. Eyalet geneline dağılmış, görülecek daha çok şey var: Sanabria Gölü, İber Yarımadası’ndaki en büyük buzul gölüdür ve sadece birkaç kilometre uzaklıktaki Puebla de Sanabria, İspanya’nın en güzel köylerinden biri olarak kabul edilir. Doğuya doğru, cesur kırmızı şarapların merkez üssü Toro’yu bulacaksınız ve şarap bölgesini haritaya koymasıyla tanınan, eleştirmenlerce beğenilen şarap imalathanesi Numanthia’ya ev sahipliği yapmaktadır. Çok uzakta olmayan, Tierra de Campos’un kalbinde, 2022’de Michelin yıldızını alan ve vahşi av tutkunlarının favorisi olan Lera’da bir masa ayırtmayı unutmayın.

 

El Perdigón olarak bilinen kasaba, lezzetli et yemeklerini denemek için mükemmel bir yerdir ve eğer el sanatlarına ilginiz varsa Pereruela’da ilginç çömlekler bulacaksınız.

 

Doğa tutkunları Zamora’da ziyaret edecek ve eğlenecek çok çeşitli yerlere sahiptir; kuş cenneti olan Sanabria ve Villafáfila gölleri, karakteristik kurt ve yalnızlık manzarasıyla Culebra dağları, Los olarak bilinen Duero’nun muhteşem nehir kıyıları. Arribes del Duero ve çok daha fazlası.

 

Zamora aynı zamanda turizm açısından uluslararası öneme sahip olduğu ilan edilen ve hemen hemen her yerelin bir veya daha fazla yürüyüşe katıldığı Kutsal Hafta alaylarıyla da tanınır.

 

Zamora, plajları ve güneşi İspanya’dan, kalabalık turistik şehirlerden farklı, İspanya’yı ziyaret etmenin farklı bir yolu, pek çok turist rehberinde bu şehri mutlaka bulamazsınız ama gerçekten görülmeye değer.

 

 

 

 

Fotoğraflar: Freepik

 

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

Serendipians