Booking.com

Yaz Otelleri

Yaz otelleri, yaz aylarında tatile gitmeyi seven bireylerin tatilleri sürecinde konaklama ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerdir.

Tatil kelimesi sadece yaz ayları için kullanılmaz Ancak bu kelime geçtiği zaman çoğu insanın aklına yaz tatili gelmektedir. Yaz tatili bireylerin kum, deniz ve güneşe doyduğu tatillerdir.

Yaz turizminde konaklama konusunda yaz otelleri oldukça sık tercih edilmektedir. Otellerin yanı sıra şehirlerde ve ülkelerde bulunan apart oteller veya küçük pansiyonlar da tercih edilen mekanlardır.

Yaz tatilleri için hem yurtiçinde hem de yurtdışında oldukça çok tercih edilen şehirler bulunur. Neredeyse tüm şehirlerde de her bütçeye uygun yaz otelleri bulmak mümkündür. Kimi yerler oldukça pahalıyken kimi yerler ise oldukça uygun fiyatlıdır.

Yaz tatil otelleri fiyatları da

Yaz tatili otelleri, müşterilerine sadece konaklama hizmeti verip kenara çekilmez. Genel olarak bu otellerde bulunduğu şehre göre turlar düzenlenerek otellerin paketlerine eklenir. Ayrıca yapılan etkinlikler de yaz tatil otelleri fiyatları için etkilidir.

Bahsettiğimiz etkinlikler tatilin yapıldığı şehre göre değişir. Örneğin; bulunan şehrin koyları meşhur ise koylar bir tur eşliğinde gezilir. Bu etkinlik kimi yaz otelleri için paketlere dahil iken kimileri için ekstra ücrete tabiidir.

Yapılan turlarda sadece doğa güzellikleri değil, bölgelerin müzeleri veya tarihi yerleri de gezilir.

Ülkemizde bulunan şehirleri oranladığımız zaman yaz tatillerinde gidilebilecek şehirlerin daha fazla olduğu görülür. Hatta ülkemizde bulunan Ege ve Akdeniz bölgeleri, dünya çapında ünlenmiş şehirlere sahiptir.

Yaz Otellerinin Fiyatları Nasıldır?

Yapılan tatillere göre, tatillerin mevsimlerine göre ve kalınacak yerlere göre tatile harcanacak para değişmektedir.

Yaz tatil otelleri fiyatları diğer otellere oranla bir tık daha pahalıdır. Çünkü insanların genel olarak tercih ettiği tatil yaz tatilidir. Tabi ki seçilen şehir veya ülkeye göre de yaz otelleri fiyatları değişmektedir. Dolayısıyla dünya üzerinde her bütçeye uygun yaz otelleri bulmak mümkündür.

Ülkemizde yaz otel Bodrum kelimeleri birbiriyle neredeyse bağdaştırılmıştır. Dolayısıyla yaz ve tatil dendiği zaman akla ilk gelen şehir Bodrum’ dur. Bodrum ülkemizdeki pahalı tatil beldelerinden olsa da yurtdışından gelen turistlerin sıkça tercih ettiği şehrimizdir.

Yaz otelleri fiyat açısından çok fazla değişiklik göstermektedir. Yine sanatçı çağıran ve sanatçının otelde konserini sağlayan yerlerin ücretleri doğal olarak artmaktadır.

Sanatçılı yaz otelleri 2021 yılı içerisinde diğer senelere oranla daha az ilgi görmüştür. Bunun sebebi pandemi sürecinin devam etmesi ve insanların kalabalığa girmek istememesidir. Ancak önceki yıllarda tatil yapmak isteyen kişiler otel araştırırken sanatçı seçeneklerine de dikkat etmiştir.

Yaz Otellerine Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Her tatil için erken rezervasyon hayat kurtarır diyebiliriz. Bu uygulama sayesinde hem otel sahibi hem de konaklayacak olan müşteri kara geçmektedir.

Müşteri açısından inceleme yaptığımızda tatil planı son ana bırakıldığında ücretlerin daha maliyetli olduğu bilinmektedir. Ayrıca bazı yaz otelleri oldukça popüler olduğu için son anda kişilerin yer bulması zordur. Dolayısıyla önceden yapılmış rezervasyonlar bu noktada hayat kurtarmaktadır.

Otel sahibi tarafından inceleme yapıldığında ise erken yapılan rezervasyonlar ve ödemeler sonucunda yaz otelleri sadece yazın değil kış aylarında da az da olsa gelir sağlar. Bu da otel sahibinin kışın da rahat etmesini sağlamaktadır.

Rezervasyon işlemi tercih edilecek tatil sürecinin ve tarihinin belirlenmesinden sonra otel ile iletişim kurarak gerçekleştirilir. Günümüzde bazı internet siteleri üzerinden de rezervasyon yapmak mümkündür.

Neredeyse tüm oteller rezervasyon için bir miktar ücret talep etmektedir. Bu ücrete depozito denir. Alınmasının sebebi, otel sahibinin kendini garantiye almasıdır. Çünkü olur da herhangi bir sebeple müşteriler gelmekten vazgeçer ise ayırttıkları oda rezerveyken birilerine verilemeyeceği için otel kendini garantiye alır.

Zaten ödenen ücret tüm tatil ücretine oran ile çok daha düşük bir miktardır. Hatta internet sitelerinde çoğu zaman bu ücret ile ilgili kampanyalar düzenlenerek insanlar etki altına alınmaktadır.

Yurtdışında Yaz Tatilleri

Daha önce de bahsettiğimiz gibi neredeyse her ülkede yaz tatili yapılacak beldeler bulunur. Bu beldelerde seçim yapmakta en önemli unsur bütçedir. Bütçeye göre ülke seçimi yaptıktan sonra tatilin süresini de belirlemek gerekir.

Yaz tatili yapılacak ülkeleri incelediğimiz zaman ilk olarak karşımıza Bali çıkmaktadır. Bali, Güney Yarım Küre’de bulunan bir ülkedir ve bu ülkenin en güzel zamanı yaz aylarıdır. Yaz aylarında Bali’ de kum, deniz ve güneşe doymak mümkündür.

Ayrıca ülkenin sadece denizi veya kumsalı gözde değildir. Ayrıca kutsal mekanları, tarihi yerleri ve doğa güzellikleri de gezilecek kadar önemlidir.

Yine Maldivler de dünya genelinde yaz tatili için çok tercih edilen bir ülkedir. Bir tık daha diğer beldelere göre pahalı olmasının yanı sıra çok tercih edilmektedir. Gerek okyanusun temizliği gerek ise uzun uzaya uzanmış olan sahilleri Maldivler’ i çekici bir tatil ülkesi konumuna getirmiştir.

 

Ülkemizde Yaz Tatilleri

Ülkemiz üç yanı denizler ile kaplı bir yarımadadır. Dolayısıyla yaz turizmi oldukça gelişmiştir. Ülkemiz yaz otelleri açısından oldukça da zengin bir skalaya sahiptir. Neredeyse her şehirde hem uygun fiyatlı hem de lüks yaz otelleri bulmak mümkündür.

Ülkemizde yaz dendiği zaman akla gelen ilk şehirler; Antalya, Bodrum, Muğla gibi sıralanmaktadır. Daha uygun fiyatlı yaz tatili yapılabilecek şehirlerimiz ise; Tekirdağ, Yalova ve Balıkesir şeklinde sıralanabilir. Ülkemizde İzmir yaz otelleri de sıkça tercih edilen otellerdir.

Saydığımız şehirlerin hepsinde yaz turizmi gelişmiştir. Bu şehirlerde tatil yapan kişiler hem denize, kuma ve güneşe doyarlar. Hem de şehrin diğer gezilecek yerlerini de gezerek tatillerini keyifli hale dönüştürürler.

Gezilecek yerlere; müzeler, tarihi mekanlar ve doğal güzellikler örnek verilebilir. Yani ülkemizde tatil kavramı sadece yaz tatili otelleri içerisinde takılmak olarak görülmez. Tatile gidenler, ister vatandaşımız ister turist olsun, gittikleri şehirleri tamamen gezmektedir.

 

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA