Booking.com

 

Gastronomi dünyasının ikonları arasında yer alan Ferran ve Albert Adrià kardeşler, mutfak yaratıcılıklarının 40. yılını Kopenhag’ın deneysel restoranı Alchemist’te düzenlenen özel bir etkinlikle kutladı. SINERGIA adı verilen ve 4 gün süren bu etkinlikte üç özel akşam yemeği ve halka açık, son teknoloji ürünü mutfak sempozyumu Beyond the Plate 2024 yer aldı.

Ferran ve Albert Adrià SINERGIA için, şef Rasmus Munk ile güçlerini birleştirdi. Rasmus Munk, 2020 yılında restoranı Alchemist açılalı 7 ay olmasına rağmen 2 MICHELIN yıldızı alarak dikkatleri üzerine çekmişti.

Neden önemli? Ünlü İspanyol şef Ferran Adrià, 1983’te açılan restoranı El Bulli’yle tüm dünyayı moleküler gastronomiyle tanıştırdı. Ferran Adrià rüzgarının gastronomi camiasını kasıp kavurduğu yıllarda, Danimarka kırsalında dünyaya gelen Rasmus Munk, El Bulli’nin kendi dönemindeki yaratıcılığına, vizyonuna ve bilimsel yaklaşımına hayran kaldı. Munk, 2011 yılında aşçılık okulundan mezun olduğunda, efsanevi restoran El Bulli kapanmıştı. Ancak Munk, Ferran’ın kardeşi Albert Adrià’nın restoranı Enigma ile bu mirası deneyimleme fırsatı elde etti.

Bir adım geriden: Şubat ayında Rasmus Munk bazı ikonik El Bulli yemeklerini kendi restoranına getirme hayalini gerçekleştirdi. Ferran ve Albert’e bu fikri sunan Munk, süreçle ilgili şunları söyledi: “Bu fikir hakkında Ferran ve Albert’e ulaştığımda çok gergindim. Her ikisi de Alchemist’e gelmişti ve deneyim konusunda olumluydular. Teklifimi kabul ettiklerinde çok sevindim.”

Ne dedi? Ferran Adrià ise etkinlik hakkında şöyle konuştu: “Rasmus, yaratıcılığı en saf hâliyle, daha önce hiç görülmemiş bir gastronomi deneyimini anlamanın bir yolunu temsil ediyor. El Bulli felsefesi tutkuya, çabaya, özgürlüğe, saygıya, paylaşmaya, dürüstlüğe ve minnettarlığa dayanıyordu. Şüphesiz Alchemist bu değerleri en iyi şekilde temsil ediyor.”

Arka plan: Ocak ayında, SINERGIA etkinliğine hazırlık amacıyla Rasmus Munk ve araştırma ekibi, Barselona’nın kuzeyindeki Roses’ta bulunan ve El Bulli Vakfı’nın kapsamlı mutfak araştırmalarını sergileyen bir müze hâline gelen bölgeyi ziyaret etti. Rasmus Munk, İspanya gezisi sırasında Albert Adrià’nın El Bulli’nin DNA’sının, zihniyetinin ve tekniklerinin çoğunu miras alan restoranı Enigma’yı da ziyaret etti.

 

Kaynak 

Fotoğraf

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

Serendipians