Booking.com

Bildiğimiz her şeyin önüne ‘yeni’ kelimesini eklediğimiz şu günlerde, yeni üretim yöntemleri ile karşılaşmaya devam ediyoruz; bunlardan biri de “radyo tiyatrosunun torunu” olarak da anılan kulak tiyatrosu. Hikâye anlatıcılığına yeni bir soluk getiren kulak tiyatrosu ile tiyatro ve podcast deneyimi bir araya geliyor. Bir dijital tiyatro kütüphanesi girişimi olan Podacto da pandemi döneminde tarihinin en zorlu koşullarını yaşayan tiyatro için alternatif bir oyun alanı yaratmak adına doğmuş. Pandemi sürecinde oyuncuların evlerine mikrofon ve kayıt cihazı göndererek başlanan proje ile Storytel üzerinden oyunları dinlemek mümkün. Proje tamamlandığında ise 100 yerli, yabancı, klasik ve yeni oyun tiyatroseverlerle buluşması hedefleniyor. 1940’lı yıllardan kalan bir tiyatro deneyimini modern biçimde yorumlayan bu girişim tarih boyunca pek çok zorluğun üstesinden gelen tiyatronun kendine her daim ufak da olsa bir kaçış alanı bulup adapte olarak yaşayacağının da göstergelerinden biri.

Podacto’nun yapımcıları Nisan Ceren Göçen ve Faruk Özerten projeyi şöyle anlatıyor: “Audio-drama, hikaye anlatımı açısından heyecan verici bir mecra olarak bir süredir radarımızdaydı. Bu bağlamda tiyatro metinlerini işitsel biçimde işleme ve bu vesileyle dijital bir tiyatro metni arşivi oluşturma fikriyle yola başladık. Yerli yabancı, çağdaş, klasik ve Podacto’ya özel, özgün metinleri toparlama hevesiyle bir metin havuzu oluşturduk. Bu metinleri iyi tiyatro oyuncularıyla buluşturduk, kaydettik ve üstüne günümüz ses tasarımı imkanlarının bize sunduğu çeşitlilikle işledik.”

Podacto yu nostaljik radyo tiyatrosunun, her an her yerden dinlenebilen günümüz versiyonu olarak düşünmek mümkün. Profesyonel seslerin kulağımızla buluşmasıyla görsel dünya zihinde oluşuyor ve yeni dünyalara yolculuk başlıyor.

Erkan Kolçak Köstendil’den Füsun Demirel’e, Şebnem Bozoklu’dan Reha Özcan’a uzanan güçlü bir oyuncu kadrosu teslim almış ‘mikrofonları’. Seçkideyse ‘Mikado’nun Çöpleri’nden ‘Sırça Kümes’e, projeye özel yazılanlardan son yılların kültleşmiş yerli metinlerine heyecan verici oyunlar yer alıyor. Podacto (ismini ‘podcast’ ve İngilizce oyun anlamına gelen ‘acting’ sözcüğünün buluşmasından almış) bir yandan da bir dijital tiyatro kütüphanesi girişimi.

Podacto’ da şu an dinleyebileceğiniz bazı oyunlar ise şunlar :

  • Medet (Caner Cindoruk – Gözde Kırgız – Hasibe Eren)
  • Yel (Ahsen Eroğlu – Esra Ruşen – Melisa Doğu)
  • Kasap (Burak Dakak – Deniz Türkali – Emrah Altıntoprak – Hazal Türesan – Özgür Emre Yıldırım)
  • Bırak Bu Kurt Kadın Ayaklarını (Canan Ergüder)
  • Yazlıkçının Yaşamı (Edip Tepeli – Erdal Küçükkömürcü)

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA