Booking.com

Kış Otelleri

Kış otelleri, kış tatiline gitmeyi seven kişilerin sıkça gitmeyi tercih ettiği ve karlık bölgelerde bulunan otellerdir.

Tatil denildiğinde çoğu insanın aklına sadece yaz ayları gelmektedir. İnsanlar tatili sadece deniz, kum ve güneşle bağdaştırmaktadır.

Ancak dünyada yaz turizminin etkin olduğunu kadar kış turizmi de etkindir. Kış tatili dendiği zaman akla; kar, soğuk hava ve kayak yapmak gelmektedir. Ayrıca kış tatilleri bireylere doğayla daha çok iç içe olma imkanı verir.

Kış tatillerinde barınma ihtiyacını karşılamak için daha çok oteller tercih edilmektedir. Bu otellere kış otelleriismini vermek yanlış olmayacaktır. Bu oteller bazen kış turizmini göbeğinde, bazen ise şehrin iç kısımlarında olabilir. Otellerin yanı sıra butik apartların da kış tatili için tercih edildiği bilinmektedir.

Dünyada oldukça popüler kış otelleri bulunmaktadır ve bu otellerde yılın belirli dönemlerinde yer bulmak imkansızdır. Dolayısıyla kış otelleri için yaz aylarında erken rezervasyon yapmak önemlidir.

Kış tatili ve dolayısıyla kış otelleri dünyada popüler olduğu kadar ülkemizde de popülerdir. Özellikle Bolu’ da, Ankara’ da, Bursa’ da ve Erzurum’ da bulunan kış otelleri son derece ilgi gören otellerdir.

Ülkemizde yapılan yaz tatili ve kış tatilini kıyasladığımız zaman, tercih edilen şehirlerin çok farklı olduklarını görmekteyiz. Örneğin kış otelleri Antalya ilinde neredeyse hiç yoktur. Ancak Antalya’da yaz turizmi oldukça aktiftir ve yaz otelleri sayısı çoktur.

Kış Otellerinde Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Yaz otellerinde olduğu gibi kış otellerinde de birçok paket seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler otelden otele değişmekte ve fiyatlar da paket seçeneklerine göre değişiklik göstermektedir. Paketlerin seçenekleri ve karşıladıkları durumlar arttıkça fiyatların da arttığını söylemek mümkündür.

Erken rezervasyon yaptırmak her tatil için yapılması gereken bir işlemdir. Çünkü yapılan bu işlem sonucunda ödenecek olan miktarın oldukça düştüğü bilinen bir gerçektir. Ayrıca tatil zamanı geldiğinde tüm otellerin fiyatlarının artar ve tatil zamanı olduğu için otellerde yer bulmak da oldukça zorlaşır.

Kış otelleri erken rezervasyon yaptırmaya genel olarak sıcak bakan yerlerdir. Çünkü kış mevsimi geldiği zaman otellerinde çok fazla yer kalmaması nedeniyle müşterileri geri çevirmek zorunda kalabilmektedirler.

Ayrıca otel sahipleri erken rezervasyon sayesinde sadece kış aylarında değil diğer mevsimlerde de kazanç elde eder.

Kış otelleri misafirlerine birçok tatil seçeneği sunmaktadır. Bazı paketlerde sadece konaklama bulunmaktadır. Çoğu kış otelleri her şey dahil tatil paketleri hazırlayarak piyasaya sunarlar. Çoğu tatilci de bu paketleri daha uygun görerek onlara yönelirler.

Bazı kış otelleri konaklama ve beslenmenin yanı sıra bulunduğu şehirde yapılabilecek etkinlikleri de tatil paketlerine eklemektedir. Şehrin gezilecek turistik yerlerini, koylarını, müzelerini veya doğal güzelliklerini otelden kalkan turlar ayarlayarak gezdirirler.

Düzenlenen bu turlar, bazen kış otelleri fiyatları içinde karşılanırken bazen ise tatile gelen misafirlerden ekstra olarak ücret alınır.

Yurtdışında Kış Tatilleri

Kış tatilleri iki şekilde ayrılabilir. Bunlardan biri yurtdışı kış tatilleri iken biri de yurtiçi kış tatilleridir. İlk olarak yurtdışında yapılan kış tatilleri ve yurtdışında bulunan kış otellerini inceleyelim.

Kış tatilini yaparken kendinize iki soru sormanız gerekir. Bu iki soru; “vizem var mı” ve “kaç günüm var” sorularıdır. Bu sorulara cevap vererek kış tatilini belirlemek mümkündür.

Yurtdışında kış tatili için oldukça çok gidilecek yer vardır. Örneğin; Norveç kış tatili için çokça tercih edilen bir ülkedir.

Eğer bir haftaya yakın bir vaktiniz varsa Norveç’ te kış tatili yapmak oldukça mantıklıdır. Birçok kış otelleri olan Norveç’in oldukça pahalı olduğu bilinmektedir.

Yine hem yakın olmasıyla hem de Norveç’ e oranla daha uygun fiyatlı olmasıyla Bulgaristan da kış tatili için sıkça tercih edilen bir ülkedir. Bulgaristan’ ın Bansko şehrinde bulunan kış otelleri, oldukça tercih edilen ve popüler olan otellerdir.

Norveç’ e oranla oldukça uygun olduğunu söylemiştik. Hatta bu şehrin kış tatili açısından çokça tercih edilmesinin sebebi çok ucuz olmasıdır. Şehirde bulunan kış otelleri fiyat açısından oldukça uygundur.

Türkiye’ den kış tatili için Bulgaristan’ a giden kişi sayısı oldukça fazladır. Bunun sebebi hem şehrin ucuz olması hem de ülkemize sınırının bulunmasıdır. Sınırda olduğundan dolayı şehre ulaşım daha basittir.

Bu iki örnek kış tatili için tercih edilecek iki uç noktadır. Buradan anladığımız üzere dünya genelinde kış turizmi, her bütçeye uygun biçimde uyarlanmaktadır. Ama tüm tatillerde ortak nokta tercih edilen kış otelleri ve otellerin sundukları paketlerdir.

Yurtiçinde Kış Tatilleri

Kış aylarında yapılacak olan tatil için sadece yurtdışına gitmek gerekmez. Ülkemizde de rahatça kış tatili yapmak mümkündür. Hatta bazı şehirlere kış sezonunda oldukça çok turist gelmektedir. Dolayısıyla kış otelleri Türkiye ’de sezonlarında oldukça dolu olurlar.

Tartışmasız olarak ülkemizde en çok tercih edilen kış tatili uygulaması doğu ekspresi kullanarak Kars’ a gitmektir. Her yıl milyonlarca insan bu trene bilet bulmaya çalışmaktadır. Bilet bulup Kars’ a giden kişilerin yolculuk sürecinde kar dolu dağlardan geçtiği bilinir. Bu güzel yolculuk sonrasında Kars’ ta kış otelleritutularak tatile devam edilir.

Ülkemizde kış tatili için ikinci bir seçenekte kayak yapmaktır. Kayak yapmaya elverişli yüksek dağlarımızın olması ülkemizde bu turizmin gelişmesine sebep olmuştur. Erzurum ilinde bulunan Palandöken kayak merkezi kış turizminin oldukça aktif olduğu yerlerdendir.

Yine Bursa ilimizde bulunan Uludağ’ ın da çokça tercih edilen bir kayak merkezi olduğu bilinmektedir. Son olarak da Kocaeli ilimizde bulunan Kartaltepe kayak merkezi de çok sık ziyaret edilen bir kayak merkezidir.

Saydığımız üç kayak merkezinin de yakın çevresinde birçok kış otelleri bulunmakta ve sezon açıldığı zaman tüm odaları dolmaktadır. Dolayısıyla eğer kış aylarında tatile gitmeyi bilhassa kayak yapmayı istiyorsanız erken rezervasyon çok önemlidir.

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA