Booking.com

                            Dağ Otelleri

Dağ otelleri, doğanın içerisinde bulunan ve insanlara tamamen doğal bir ortamda konaklama imkanı veren otellerdir.

Tatil dendiği zaman neredeyse tüm insanların aklına deniz kenarında yapılan tatiller gelir. Ancak büyük bir kesime hitap eden tatil, dağ otelleri gibi yerlerde konaklayarak ormanın içinde gerçekleşen tatildir.

Doğasever kişilerin sıkça tercih ettiği dağ otelleri, diğer otellere oranla daha farklı bir dizayna sahiptir. Bakıldığı zaman genel olarak ağaç evleri andırmaları ile ünlüdürler. Ayrıca konumları da dağlarda olduğu için bu yönden de diğer otellerden ayrılırlar.

Genel olarak dağ otelleri tercihinde bulunan kişilerin en ufak fırsatta doğayla iç içe tatil yapmak istediklerini tahmin etmek zor değildir. Ülkemizde de birçok dağ oteli seçeneği bulunmaktadır.

Hatta bu dağ otelleri ülkemizde sadece belirli şehirlerde değil çoğu şehirde bulunmaktadır. Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de dağ otelleri olduğundan bahsetmek gereklidir.

Fiyatlandırmalar otelin bulunduğu şehre, konuma ve sunduğu imkanlara göre değişmektedir. Eğer otelin iç düzenlemesi son derece lüks ise veya bulunduğu konum hem dağda hem de şehre de çok uzak değil ise ücret artacaktır.

Diğer otellerde olduğu gibi dağ otelleri çok kalabalık değildir. Hatta genel olarak küçük küçük evler biçiminde birçok evin oluşturduğu site şeklindeki alana dağ oteli adı verilir.

Bu düzenlemenin sebebi ise dağ otelleri gibi mekanların daha otantik olması ve dağ evlerini andırarak müşteriyi etkilemesidir.

Dağ Otellerinde Rezervasyon Nasıl Yapılır?

Diğer otellerde olduğu gibi dağ otelleri için de erken rezervasyon oldukça önemlidir. Çünkü doğasever sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur ve yılın belli dönemlerinde bu kişiler dağ otelleri bünyesinde tatil yapmayı planlarlar.

Son ana bırakıldığı halde otellerde yer bulma olasılığınız daha düşüktür. Ayrıca diğer otellere oranla da dağ otellerinin sayısı azdır. Bu tatil biçiminden yararlanmak için erken rezervasyon bu konumda da önemlidir.

Ayrıca yine diğer otellerdeki gibi erken rezervasyondan yararlanıldığında ücretin daha uygun ve makul olduğu bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla çoğu tatilci, tatili planladıkları tarihten aylar öncesinde dağ otelleribünyesinden oda tutarlar.

Şehrin gürültüsünden uzak noktalarda konumlanan dağ otelleri İzmir’ de dahi bulunmaktadır. Bu turizm biçiminde daha çok Karadeniz bölgesi gözde olsa da birçok bölgede de dağ otelleri bulmak mümkündür.

Hatta bazı dağ otelleri İstanbul’ a çok yakındır. Hatta şehrin yorgunluğundan ve stresinden bunalan insanlar günü birlik veya hafta sonu kaçamağı olarak dağ otelleri vb. yerlere giderler.

Ülkemizde Dağ Oteli Tatilleri

Ülkemiz dağ otelleri açısından oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Doğusundan batısına neredeyse her şehirde dağ tatili imkanı vardır. Özellikle en çok tercih edilen dağ otelleri Bolu ilimizdedir.

Bolu ili, doğayla iç içe olan ve merkezinden dahi dağlık alanları görülen bir ildir. Oldukça fazla doğa güzelliğine sahip Bolu’ da doğa tatili yapmanın zevki de farklıdır. Bu özellikleri dolayısıyla da doğaseverlerin bir numaralı rotalarından biridir.

Bolu’ da tatil yapan doğaseverlerin gezebileceği yerler arasında; Abant Gölü, Sülüklü Göl, Yedi Göller Milli Parkı, Sünnet Gölü ve Göksu Tabiat Parkı gibi yerler bulunmaktadır. Bölgenin tarihi eserleri de oldukça çok ve gezmeye elverişlidir.

Ayrıca Bolu ili batı karadeniz bölgesinde bulunan bir ildir. Dolayısıyla da bu insanlara dağ otelleri karadenizbölgesinde çoktur imajı yaratır.

Tabi ki dağ otelleri sadece karadeniz bölgesinde bulunmaz. Şaşırtıcı bir biçimde dağ otelleri İstanbul ilinde de vardır. İstanbul kentleşmiş bir şehir olsa da bazı ilçelerinde hala doğa unsuru bulunur.

Bazı işletmeciler de İstanbul’ un bu ilçelerine dağ otelleri kurarak doğaseverlere tatil imkanı sunmaktadır. Tabi ki bu otellerin sayısı da kapasitesi de sınırlıdır. Dolayısıyla genelde İstanbul ve civarında yaşayan ve doğa tatili yapmak isteyen kişiler, İstanbul’ a yakın diğer şehirleri de tercih etmektedirler.

Daha önce de söz ettiğimiz gibi doğa tatilleri ülkemizde sadece belirli bir bölge ile sınırlı değildir. Öyle ki dağ otelleri İzmir ilinde bile bulunmaktadır. İzmir de merkezi bir ildir ve kentleşme oranı çok yüksektir. Ancak orada da dağ otelleri bulunmakta ve doğa tatili yapılmaktadır.

Ayrıca İzmir ilinde gezilip görülecek doğa güzellikleri çok fazladır. Doğa güzelliklerinin yanı sıra İzmir neredeyse tamamı tarih kokan bir ildir. Dolayısıyla bölgede tatil yapan kişilerin uzun soluklu tatillerinde sıkılmayacağı açıktır. Gezip görülecek ve keşfedilecek çok fazla yer olması, İzmir’i gözde bir doğa tatili şehri konumuna getirir.

Son olarak ise doğa otelleri Mersin ilinde var mıdır sorusuna yanıt verelim. Doğa tatili denildiği zaman Akdeniz bölgesinde akla gelen ilk şehir Mersin ilidir. Çevresi tarafından sıkça doğa tatili için ziyaret edilen bir şehirdir.

Dağ otelleri Mersin ilinde gayet güzel konumlandırılmış oteller olup yılın belirli dönemlerinde tıka bası doludur. Ayrıca Mersin’ e gelen doğa severler, Mersin’ in doğal güzelliklerinin yanı sıra tarih kokan mekanlarını da gezerek eğlenceli vakit geçirirler.

 

Yurtdışında Dağ Oteli Tatilleri

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde de birçok insan tatillerini doğada geçirmek ister. Doğa ile iç içe bir tatil onlara huzur vermektedir. Dolayısıyla da dünya genelinde de dağ otelleri çok sık bulunur.

Doğaseverler, doğanın içinde olacakları tatiller için genelde Amerika Birleşik Devletleri, Norveç, Ukrayna, Slovenya ve Avusturya gibi ülkeleri tercih ederler.

Özellikle Norveç’te bulunan dağ otelleri, sıkça tercih edilen ve çoğu zaman boş oda bulunmayan otellerdir. Saydığımız bu ülkelerdeki dağ otelleri kimi zaman bir bina iken kimi zaman müstakil binalar halinde bir site şeklindedir.

Müstakil bina biçiminde olduklarında da tek bir dağ oteli olarak sayılıp sahipleri bellidir. Bu ülkelerde bulunan doğa otelleri, tüm doğaseverlerin gitmesi ve görmesi gereken otellerdir.

 

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA