Booking.com

                      Çevre Dostu Oteller

Çevre dostu oteller, hem ülkemizde hem de dünya genelinde sayısını arttırmamız gereken daha az enerji ve su tüketimi sağlayan ve doğaya zararını en aza indiren otellerdir.

Daha güzel bir dünyada yaşamak ve gelecek nesillere daha iyi bir doğa bırakabilmek için herkesin çevre dostu olması gerekmektedir. Çevre dostu olmak, doğanın ve dünyanın bizim olmadığını, sadece bize emanet olduğunu bilmektir.

Dolayısıyla bize emanet edilmiş doğayı korumalı ve buna uygun biçimde davranmalıyız. Tabi ki sadece bireylerin değil kurum ve kuruluşların da çevre dostu olması çok önemlidir.

Özellikle günümüzde oteller çok sık kullanılan ve tercih edilen konaklama mekanlarıdır. İnsanlar gerek tatil sezonlarında gerek ise belirli sebeplerle gidilen farklı ülke veya şehirlerde otellerde konaklarlar. Birçok insanın kaldığı otellerin de çevre dostu olması çok önemlidir.

Çevre dostu oteller, dünya genelinde sayıca diğer otellerden az olsa da çoğalması için çalışmaların olması umut verici bir durumdur. Elden geldiğince her otelin gelişerek çevre dostu oteller kategorisine girmesi önemlidir.

Dünya üzerinde bu tarz otellere rastlamak zor olsa dahi uluslararası çevre dostu otel zinciri olduğunu da unutmamak gerekir.

Ayrıca Türkiye’ deki çevre dostu oteller de yabana atılmamalı ve varlıkları bilinip sayıları arttırılmalıdır.

Çevre Dostu Oteller Hakkında Bilinenler

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre özellikle su konusu oteller ve doğ arasındaki en büyük köprü konumundadır. Edinilen bilgilere bakıldığı zaman; otellerde kullanılan suyun % 50’ si odalarda kullanılmaktadır.

Otel odalarında kullanılan bu suların ise % 56’ sı duş ve banyo yapımında, % 25’ i tuvaletlerde, % 9’ u el yıkanırken ve % 10’u da oda temizlemesinde kullanılmaktadır. Söylenen bu rakamlar oldukça fazla olup gereksiz kullanımlarda su israfına yol açmaktadır.

Dolayısıyla çevre dostu oteller en başta su konusunda dikkatli olan ve israftan kaçınan otellerdir. Çünkü otel sahipleri doğanın bize emanet olduğunu ve har vurup harman savurmamaları gerektiğini bilir.

Çevre Dostu Otel Ne Demektir?

Bu noktada çevre dostu çevre dostu otel ne demek sorusuna cevap vermek ve bu cevabı anlayıp benimsemek çok önemlidir. Çevre dostu oteller yani diğer bir ifade ile sürdürülebilir oteller; dağa az enerji ve su tüketen, küresel iklim değişikliğine pozitif yönde katkı sağlayan, geri dönüştürülebilir malzemeler ile inşa edilmiş otellerdir.

Çevre dostu olan bir otelin, saydığımız kadar su kullanıp israfa yol açması mümkün değildir. Aksine kuraklık gerçeğinin fakında olup suyu az kullanma ve hatta geri döndürmesi gerekir.

Yine aynı şekilde enerji konusunda da çevre dostu otel olanların bilinçli olması ve kaynakları boşa kullanmaması gerekmektedir. Otel genelinde geri dönüşüm benimsenmeli ve geri dönüştürülebilir ürünler kullanmalıdır.

Özellikle peçete, kağıt veya plastik gibi ürünleri çok sık kullanmamalı, doğaya zarar verecek ürün kullanımı azaltarak geri dönüşüme yönelmeleri önemli bir adımdır.

Günümüzde çevre dostu oteller diğer otellere oranla maalesef ki daha azdır. Bizim amacımız her konuda çevre dostu olmak ve bunu diğer kurum veya kuruluşlara da aşılamaktır. Daha bilinçli insanlar ile çevreyi korumak mümkündür.

Dolayısıyla özellikle toplu insanların konaklaması dolayısıyla otellerin de çevre dostu olması ve buna yönelik çalışmalar yapması gerekmektedir.

Çevre Dostu Otel Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Çevre dostu oteller, çok sık rastlanmayan otellerdir. Ancak tüm otel işletmelerinin bu konuda bilgilenmesi ve çevre dostu oteller kategorisine çıkmaya çalışması gerekmektedir. Böyle durumlarda çevre dostu otel olabilmek için birkaç işlem gerekmektedir.

O zaman şimdi de çevre dostu otel olmak için neler yapmalıyız sorusunun cevabını verelim. Öncelikle ilk iş otel odalarında ve koridorlarda kullanılan ampullerin led ampuller ile değiştirilmesi gerekir. Böylelikle enerji tasarrufu sağlanacaktır.

İkinci olarak misafir odalarında bulunan malzemeler doğaya zarar vermeden üretilecek biçimde tasarlanmıştır ve ham maddeleri doğaya zarar vererek elde edilmez.

Üçüncü olarak otel odalarında elektrik tasarrufu sağlayan sistemler kullanılır. Böylelikle kalan misafirlerin de enerjiyi boşa harcamaması sağlanır.

Yine atık piller toplanarak geri dönüşümü sağlayan kişilere verilir. Böylelikle hem doğa pil gibi bir madde ile zehirlenmez hem de geri dönüşüm desteklenmiş olur.

Tek kullanımlık malzemeler yerine, sürekli kullanılacak malzemeler tercih edilir. Böylelikle çevre kirliliği ve doğaya zarar vermek engellenecektir. Ayrıca illaki tek seferlik ürün kullanmak gerekiyorsa geri dönüştürülebilir malzeme kullanmak önemlidir.

Bunlar gibi küçük ama etkili adımlar ile otel sahipleri çevre dostu oteller kategorisine girmektedir. Hem farkındalık için hem de doğayı korumak için bu konu oldukça önemlidir.

 

Bir Otelin Çevre Dostu Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Çevre dostu oteller için olmazsa olmaz birkaç nokta vardır. Konaklayacağınız otellerde bu birkaç noktaya dikkat ederseniz, otelin çevre dostu olup olmadığını anlamanız mümkündür. Çevre dostu otellerden bahsettikten sonra bu noktalara da kısaca bir değinmek gerekmektedir.

İlk olarak çevre dostu otellerde kesinlikle hem odalarda hem de koridorlarda bir enerji tasarrufu sistemi vardır. Bu sistem kimi zaman güneş panelleri ile de sağlanmaktadır.

İkinci olarak çevre dostu otellerde kesinlikle sürdürülebilir ürünler kullanılmak zorundadır. Bu işlem zanaatkarları, üreticileri ve çiftçileri desteklemektedir. Ayrıca odaların tüm ihtiyacı yerel olarak temin edilmektedir.

Üçüncü olarak çevre dostu oteller için en önemli konulardan olan şey su tasarrufudur. Düşük akışlı musluklar kullanılarak su tasarrufu sağlanır.

Dördüncü ve son nokta ise çevre dostu malzeme kullanımı konusudur. Çevre dostu oteller, doğaya zarar vermeyen deterjanlar ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanır. Bu durum otel için de karlıdır. Çünkü geri dönüştürülecek malzemeler kullanmak maddi olarak da bir avantaj sağlamaktadır.

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA