Booking.com

Vuslat Doğan Sabancı’nın önderliğinde kurulan Vuslat Foundation, yaşadığımız yüzyılın en önemli sorunu olarak gördüğü ve göz ardı edildiğini düşündüğü, ‘’bireylerin ve toplamların dinleme potansiyeli’’ üzerine çalışmalarını sürdürüyor. ‘’Gelin birbirimizi can kulağıyla dinleyelim.’’ mottosuyla yola çıkan vakıf Hashim Sarkis’in küratörlüğünde ‘’Birlikte Nasıl Yaşarız?’’ temalı Venedik Bienali’nde ünlü İtalyan sanatçı Giuseppe Penone ‘nin anıtsal eseri ‘’Dinleyici’’yi izleyiciyle buluşturdu. Bronz bir ağacın bize anlatacaklarını dinlemeye var mısınız?

 

Gündelik hayatımızın yanı sıra Dünya’nın geleceğini de tehlikeye sokan iklim krizi tüm bu sorunların temelinde günümüzde en çok suistimal edilen alan olan insan-doğa ilişkisini görüyor. Çözüm olarak birbirimizi can kulağıyla dinlememizin yanında doğaya da kulak vermenin önemi ortaya çıkıyor.

 

Ağaç formuda 9 metre yükseklikteki bronz heykel, Bienal’in özel etkinliği olarak Bienal’in özel etkinliği kapsamında Venedik’in tarihi yeri Gaggiandre’de kanal suyuna yerleştirildi Proje doğayı can kulağıyla dinlemeye dikkat çekmeyi amaçlıyor. Vuslat Doğan Sabancı hikaye anlatıcılığın ve sanatın can kulağıyla dinlemenin ve ilham vermenin öneminin dünya gündeminde altını çizmek adına önemli olduğuna inandığını ve Penone’nin Dinleyici eserinin de ağaçtan öğrenebileceklerimize dair değerli bir davet olduğunu söylüyor ve projenin amacını şu şekilde özetliyor: Vakfımız hayata geçerken ilk projemiz olarak bu sahnenin tam merkezine ‘’can kulağıyla dinleme’’ kavramını yerleştirmek üzere davet edilmiş olmak bir şeref. Bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı devasa sorunların hemen hepsinde insanlığın kaderi birbirine örülmüş durumda. İklim krizi, pandemi, giderek artan gelir eşitsizliği, cinsiyete ve kimliğe dayalı şiddet gibi sorunların hiçbiri kimsenin tek başında çözebileceği sorunlar değil. Ortak ve kalıcı çözüm geliştirmeyi şart kılıyor. Bunun yolu da ancak dinleme kaslarımızı ve kültürümüzü geliştirmemizle mümkün olabilir.

 

Giuseppe Penoni’nin eseri Dinleyici, ‘’Idee di Pietra-Olmo (Taşa Dair Fikirler-Karaağaç) serisine yeni eklendi. Penone’nin cümleleriyle eser, ‘’İnsan zihninde yer alan düşünceler, bir ağacın dalları arasında asılı duran bir taşın içindeki sayısız kristale benzer. Yeryüzüne çıkan su damarları tüm canlıların bedenine akar ve daha sonra denize dökülmek üzere nehirlere akan derelere karışır. Suların içinden yükselen bir ağaç, kendimizde bir parçasını bulduğumuz o akışkanlığı da davet eder.’’ şeklinde betimleniyor. Bienal’in küratörü Sarkis ise Vuslat Foundation’un verdiği ilhamı ‘’Bu proje, mekan anlayışımızın bir görme alanından dinleme alanına geçmesinin gerekliliğine vurgu yapıyor.’’ cümlesiyle anlatıyor.

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA