Booking.com

2020 acısı ile tatlısı ile ama daha çok hafızalarımızdan silinmeyecek acı haberleri ile sonunda bitti. Her şeyimiz ve alışkanlıklarımız da değişti, yeni normal denen alışkanlıklar hayatımıza girdi. Ama herhalde değişmeyen şeylerden biri de, özellikle de uzun uzun karantina günleri yaşadığımız hafta sonu ve gece karantinalarımızda seyrettiğimiz film ve diziler oldu. Birbirimize seyrettiğimiz filmleri önerdik, listeler attık. En çok sorduğumuz “Bugün ne izlesem? / Bugün ne izlesek?” sorularıydı, değil mi?

Hadi hep beraber 2020’ nin güzel 10 film ve dizilerine göz atalım.

The Gentlemen

Aslında bir 2019 filmi ama vizyona Şubat 2020 ‘de girdi. The Gentlemen, kurduğu suç imparatorluğunu bırakmak isteyen bir adamın hikayesini konu ediyor. Londra’da kurduğu suç imparatorluğunu bırakmak isteyen Mickey Pearson, ailesi ile birlikte Amerika’ya dönmeyi planlar. Kendisine yeni bir hayat kurmayı planlayan Mickey, işlerini devretmek için ünlü bir milyarder olan Matthew ile anlaşır. Bu sırada Mickey, yıllardır gözünden sakındığı arazilerini Coach ve çetesinden korumaya çalışır. Özel dedektif olan Fletcher ise yıllardır peşine düştüğü Mickey’nin işlediği suçları ortaya çıkarmanın derdindedir. Kendisini türlü entrikaların içinde bulan Mickey, planladığı gibi işin içinden sıyrılmayı başarabilecek midir?

Mank

Bir sanatçı hakkında biyografik bir film izlediğinizde, yaratıcılık draması – funk’ın icadı olan “In Cold Blood” ın yazımı – önde ve merkezde olma eğilimindedir. Ancak David Fincher’ın 30’lar ve 40’ların Hollywood’unun ünlü senaristi Herman J. Mankiewicz ve “Citizen Kane” için senaryoyu nasıl yazdığını anlatan David Fincher’in çılgınca karmaşık ve cazip filmi “Mank” da yaratma eylemi şunlardan sadece biri. akıp giden birçok şey. Filme benzersiz bir atmosferik, bazen de oradaydığınızın kargaşalı tonunu veren şeyin bir kısmı budur. “Mank”, Eski Hollywood’un ihtişamı ve sersemliği, katman-kek hiyerarşileri, yozlaşması ve ihtişamıyla dolu bir Eski Hollywood hikayesidir ve bunun etkisi, onu ödünç vermek. baş döndürücü zaman makinesi ihtişamıdır.

The Trial Of The Chicago 7

1968 yılında Chicago’da gerçekleşen ve barışçıl şekilde olması planlanan Ulusal Demokratik Kongresi bir anda polis ve ulusal muhafızlara karşı şiddet dolu bir çatışmaya dönüşür.

Bad Boys for Life

Bad Boys Para Sempre Miami’li narkotik polisleri Mike Lowrey ve Marcus Bennett’in, serinin devam filminde Armando Armas isimli bir uyuşturucu karteli patronunun peşine düşüyorlar.

The First Cow

Amerikan bağımsız sinemasının en başarılı yönetmenlerinden Kelly Reichardt, Oregon hikâyelerine gülümseten bir dönem filmiyle devam ediyor. Birçok yıl sonu listesinde üst sıralarda kendine yer bulmuş First Cow, on sekizinci yüzyılda, eyalete ilk ineğin geldiği günlerde geçiyor. Bir fırıncı ile Çinli bir göçmenin dostluğu ve iş ortaklığı, sahip olmadıkları bu ineğin sütünün de katkılarıyla, Amerikan sömürgeciliğine karşı bir eleştiriye dönüşüyor.

The Invisible Man (Görünmez Adam)

Oyuncular: Elisabeth Moss, Oliver Jackson-Cohen, Harriet Dyer
H.G Wells’in aynı adlı romanından uyarlanan bu film, izlerken seyirciyi gerim gerim gerecek bir konuya sahip. 2020’nin en başarılı korku filmlerinden Görünmez Adam, sıklıkla şiddete başvuran ve kontrol manyağı erkek arkadaşından kaçmaya çalışan Cecilia Kass’ın yaşadığı psikolojik baskıyı anlatıyor.

Cecilia, erkek arkadaşını terk etmeye ve ondan çok uzaklara gitmeye karar verdikten sonra kendi ailesinden de yardım alarak planını gerçekleştirmeye başlar. Ancak erkek arkadaşının ölüm haberini duyduktan ve kendisine büyük bir miras kaldığını öğrendikten sonra tüm bu olayların düzmece olduğunu düşünen Cecilia, gerçekten öldüğüne inanmadığı erkek arkadaşının peşinde olduğunu insanlara kanıtlamaya çalışır.

Emma

Jane Austen’ın aynı adlı komedi romanından uyarlanan Emma, Autumn De Wilde yönetmenliğinde son derece keyif verici ve edebi bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Film, zeki ve bekar bir kadının yaptığı çöpçatanlık ve kurnazlıkların ayağına bir bir dolanmasını konu alıyor.

Filmin baş kahramanı Emma, hem zengin hem bekar hem de zeki bir kadındır. Emma’nın özel hayatında duygusal ilişkilere pek yer yoktur, ancak kendisinin en sevdiği şeylerden birisi arkadaşları için çöpçatanlık yapmak ve onların ilişkilerine burnunu sokmaktır. Emma, bir gün Harriet Smith adlı bir kadının evlenebilmesi için kurnazca planlar yaparken, kurduğu tüm planların ortaya çıkmasıyla beklenmedik olaylar yaşamaya başlar.

Lovers Rock

Lovers Rock, Steve McQueen tarafından yönetilen ve McQueen ve Courttia Newland’ın ortak yazdığı bir 2020 romantik filmidir. Micheal Ward ve Amarah-Jae St. Aubyn’i 1980’lerde Batı Londra’da bir reggae ev partisinde tanışan iki aşık olarak oynuyor.

Tenet

Christopher Nolan filmleri listesinde 2020’de vizyona giren ve büyük etki yaratan Tenet, yeni bir dünya savaşını engellemek için seçilmiş kahramanımızın casusluk hikayesini anlatıyor. Gerçek bir zaman kavramanın ötesinde uluslararası arena casusluk yapmak için seçilen başkahramanımız, bu tehlikeyi durdurmak için birilerinden yardım almak zorundadır. C. Nolan filmlerin de yaşanan zaman kırılmalarını bir kez daha derinlemesine izleyeceğiniz bu yapımı, 2020’nin mutlaka izlenmesi gereken filmler listesine ekleyebilirsiniz. Film ile ilgili ilginizi çekebilecek “Tenet Film İncelemesi, Eleştirisi ve İzleyici Yorumları” içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu

Başrol Oyuncuları: John David Washington, Robert Pattinson, Elizabeth Debicki

Yönetmen: Christopher Nolan

Hamilton

Listemizin son sırasında Disney + üzerinden yayınlanan ve yine The Walt Disney Pictures’ın yapımcılığını üstlendiği Hamilton müzikali yer alıyor. Hem görsel hem de müzik konusunda izleyiciye bir şölen yaşatmayı başarabilen bu film, sokak kültürünü ve hip hop müziği yansıtan temasıyla Amerika’nın kurucularından birisi olan Alexander Hamilton’ın hayatını konu alıyor.

Hamilton, küçükken sefalet içerisinde yaşayan ve büyüdükçe bu sefaletten kurtulmaya çalışan Alexander Hamilton’ın aklını nasıl kullanıp Amerika’nın en önemli partilerinden birisi olan Federalist Partisini kurduğunu anlatıyor. George Washington’ın başkanlık döneminde Hazine Bakanı olarak görev yapan Hamilton, Amerika’nın kuruluşunda en önemli rollerden birisine sahip bir dahi olarak karşımıza çıkıyor.

Sestri & Dinle

Merhabamız rengini Ege’den alır…

Kırmızımız rengini Mevlana ve Yunus’un Aşk’ından getirir…

Boyandık yola düştüğümüzde Ege’den maviye; karadaki denizden de kırmızıya.

Şimdi Sestri ve Dinle birlikte boyayacak tüm dünyayı ve Anadoluyu yeniden ve en yenisinden maviye kırmızıya….

SESTRİ & DİNLE HAKKINDA